Denník N

Joker nám opäť ukradol to najcennejšie, čo máme

Naša pozornosť je tým najcennejším, čo vo vzťahu k politike máme. Populisti o ňu žobrú, lebo bez nej neprežijú. My im ju však nemusíme dať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Autor je spisovateľ a lektor kritického myslenia

Znovu sa mu to podarilo. Veď to video videlo vyše milióna ľudí. Aj vy ste ho určite videli: megafón, krikľavo polepené terénne auto, Kaliňákove navreté žily na krku, dva údery do tváre. Každý z týchto úderov má pre Igora Matoviča cenu zlata a on to dobre vie.

Predseda OĽaNO totiž nie je naivný. Veľmi dobre chápe, že obecenstvu – teda nám – treba za pozornosť zaplatiť. A on je ochotný zaplatiť viac než mnohí iní. Aj preto je pri tvorbe virálnych videí taký úspešný.

Niektorým z nás sa odmení tým, že nám dáva zažiť pocit morálnej nadradenosti. Vidíme politikov, ako sa mlátia, ako si vulgárne nadávajú, ako nimi lomcujú emócie. Cítime sa lepšími než oni. A to je príjemný pocit. Ergo, dostali sme zaplatené. A Matovič získal to, čo chcel: pozornosť.

Iným z nás zase zaplatí ilúziou autenticity. Pocitom, že sme v centre diania. Doslova meter od bitky najmocnejších mužov krajiny, a predsa v bezpečí. Vidíme a počujeme všetko celkom zblízka, ale ranu do nosa nedostaneme.

A zase ďalších z nás poteší celá tá napätá atmosféra: provokácie, štuchance, vulgarizmy. Veď kto by sa nechcel aspoň chvíľku pobaviť, keď sa pracovný deň neznesiteľne vlečie?

A napokon niekto z nás možno vzplanie spravodlivým hnevom. Veď koho by nerozhorčilo, že krajinu riadia takí grázli? Ale priznajme si, aj hnevať sa je niekedy príjemné. Veď kto nepotrebuje občas vypustiť trochu pary?

Joker to všetko znesie. Môžete sa nad neho vyvyšovať, považovať ho za blázna. Môžete sa na neho hnevať, nadávať mu. Pokým mu venujete pozornosť, je spokojný. Vaša pozornosť je kyslíkom, ktorý dýcha.

Nekonečne nudné vlny vzrušenia

Nepekný obchod, ktorého podstatou je výmena pozornosti za emócie, je – zdá sa – podstatou predvolebného boja na Slovensku. Kauza strieda kauzu a vždy to má rovnaký priebeh: najprv nehorázny čin, potom pár dní morálneho pobúrenia po internetoch, ktoré sa postupne utíšia. Poslednou fázou je amnézia.

Koľkokrát sme si takýmto cyklom už prešli? Pliaga, matičiarska analýza plagátu DPOH, mafiánske milenky… Je to furt to isté. Nekonečne nudné vlny vzrušenia, morálneho pobúrenia a následnej apatie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie