Denník N

Kto je zodpovedný za katastrofu v Líbyi? Vlastne úplne všetci, píše Washington Post

Derna. Foto -TASR/AP
Derna. Foto -TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Experti dlhodobo upozorňovali na hrozbu zastaranej infraštruktúry, ale miestne úrady ich ignorovali. Len minulý rok univerzita zo západu Líbye publikovala štúdiu, v ktorej varovala konkrétne pred záplavami.

Pred týždňom sa ukázalo, že obavy odborníkov boli opodstatnené. Krajinu zasiahla búrka Daniel a spôsobila najväčšiu environmentálnu katastrofu v modernej histórii krajiny. Podľa oficiálnych údajov ju neprežilo najmenej 3-tisíc ľudí a minimálne 10-tisíc je nezvestných.

Hoci záplavy do veľkej miery súvisia s klimatickou krízou, rozsah škôd by vo funkčnej krajine nebol ani zďaleka taký veľký. Aj preto sa uprostred záchranných prác mnohí Líbyjčania aj medzinárodní pozorovatelia pýtajú, kto za túto tragédiu nesie zodpovednosť.

Denník Washington Post ponúka odpoveď: tvrdí, že prakticky všetci.

Akoby ani neboli jedna krajina

Ak chceme pochopiť, prečo je situácia v Líbyi taká vážna, musíme sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Svet

Teraz najčítanejšie