Denník N

Kóšer podcast: nočná prechádzka vo vile rodiny Wittalovcov (židovské Brno)

Vo vile Wittal. Foto N - Mirek Tóda
Vo vile Wittal. Foto N – Mirek Tóda

Podcast Denníka N o židovskom svete vychádza vždy v nedeľu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V kaskádovitom teréne brnianskych Pisárok postavil architekt Heinrich Blum pre židovskú rodinu Wittalovcov v roku 1932 nádhernú vilu.

A my sme sa do nej vybrali počas príjemnej letnej noci s miestnym znalcom Michalom Doleželom. Prejdeme sa jej priestormi aj rozľahlou záhradou s bazénom.

Rozprávame sa o smutnom osude významnej rodiny textilných priemyselníkov aj súčasnom stave vzácnej architektonickej pamiatky.

Ako si však vypočujete, v jej susedstve je obdivuhodných stavieb ešte viac. Jednou z nich je aj vila Huga Hechta, v ktorej dnes sídli ruský konzulát.

Vila Huga Hechta, dnes sídlo ruského konzulátu. Foto N – Mirek Tóda

Najnovšie môžete sledovať jednotlivé epizódy podcastu aj v samostatnom kanáli Kóšer podcast na Spotify.

 

Kóšer podcast rozbehol v židovskom roku 5781 (2020) reportér Denníka N Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom. Rozhodli sme sa, že v špeciálnom podcaste sa pokúsime zbúrať predsudky, mýty a konšpirácie, ktoré sa šíria o židoch.

Rozprávame sa v ňom otvorene, vážne aj veselo. So židmi aj nežidmi. V roku 2021 bol podcast ocenený Plaketou Eugena Bárkánya.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Iné podcasty Denníka N

Kóšer podcast

Kultúra

Teraz najčítanejšie