Denník N

Ficovi zostáva jediná možnosť: dodávať zbrane Rusku

Zahraničnopolitický program Smeru v otázke vojny na Ukrajine je zvrátený a mal by byť prístupný len pre 18+. Obdobne ako Putinove vražedné konštrukcie o trojjedinom národe.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalým poradcom predsedu vlády

Bývalý šéfredaktor zrušenej rozhlasovej stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov pochopil, že Rusko napadne Ukrajinu, keď si prečítal úvahu prezidenta Vladimira Putina z 12. júna 2021. Aj zo slovenského pohľadu Putinov článok O historickej jednote Rusov a Ukrajincov stojí za prečítanie. Prinajmenšom z dvoch dôvodov: 1. ruský prezident v ňom nepriamo potvrdzuje tézu, že ruské sebaurčenie stojí na násilnom zaberaní cudzích území; 2. Rusko chce vytesniť svoje bývalé satelity vrátane Slovenska z NATO, ako to vyplýva aj z „návrhu dohody„, ktorú pripravilo ruské ministerstvo zahraničných vecí koncom roku 2021.

Tak ako sa patrí, prezident Putin svoju úvahu začína kritikou do vlastných radov: „Hneď zdôrazňujem, že múr, ktorý v posledných rokoch vznikol medzi Ruskom a Ukrajinou, medzi časťami vlastne jedného historického a duchovného priestoru, vnímam ako veľké spoločné nešťastie, ako tragédiu. Predovšetkým sú to dôsledky našich vlastných chýb, ktoré sme urobili v rôznych obdobiach.“

Nasledujú dlhé historizujúce state o viac ako tisícročnom prepojení ruských, ukrajinských a bieloruských dejín. Tie majú dokazovať, že Rusi, Ukrajinci a Bielorusi tvoria jeden národ. Vzdialená minulosť je, pravdaže, témou pre historikov, na tomto mieste však poznamenajme, že národná identita je primárne odvodená od toho, kým sa človek cíti byť, a nie od toho, k akému národu či etniku ho ktosi zvonka priradí. Aj preto slovenská ústava zakotvuje demokratický štandard, že „každý má právo slobodne rozhodovať o svojej národnosti“.

Rusko bolo okradnuté

Po storočiach formovania jedného ruského národa katastrofa podľa Vladimira Putina prichádza až s boľševikmi: „Bola to sovietska národná politika, ktorá namiesto veľkého ruského národa, trojjediného národa zloženého z Veľkorusov, Malorusov a Bielorusov, zafixovala na štátnej úrovni postavenie troch samostatných slovanských národov – ruského, ukrajinského a bieloruského,“ tvrdí ruský prezident a približuje sa k prvej pointe. Moderná Ukrajina podľa neho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie