Denník N

Žilinka avizuje zásadné rozhodnutie, poprel kandidatúru na prezidenta

Maroš Žilinka v roku 2020 ešte ako kandidát na generálneho prokurátora. Foto N - Vladimír Šimíček
Maroš Žilinka v roku 2020 ešte ako kandidát na generálneho prokurátora. Foto N – Vladimír Šimíček

Aktualizované o 18:25: Maroš Žilinka v statuse na Facebooku uviedol, že kandidatúru už v minulosti jasne vylúčil. Nenaznačil, čoho sa má zásadné rozhodnutie týkať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa doposiaľ vždy snažil byť vo vyjadreniach voči prezidentke Zuzane Čaputovej zdržanlivý. V pondelok túto tradíciu porušil.

„Prechovávam úctu k ústavnej autorite prezidenta Slovenskej republiky, ale nemohol by som si vážiť sám seba, aby som nepovedal niektoré slová,“ začal včera svoje zhruba štyridsaťminútové vyhlásenie. Bolo najmä reakciou na minulotýždňové podanie prezidentky na Ústavný súd.

Niekoľkokrát zopakoval, že prezidentka mu nie je nadriadená a nemá nad ním kontrolnú právomoc. Zuzana Čaputová sa na Ústavný súd obrátila s podaním o výklad ústavy, aby zistila, či jej mohol generálny prokurátor odmietnuť poskytnúť uznesenia týkajúce sa sporného paragrafu 363 Trestného poriadku.

Žilinka bol minulý týždeň pracovne v Srbsku a odtiaľ odkázal, že na prezidentku zareaguje po návrate.

Okrem toho, že podanie hlavy štátu označil za účelové a za stupňovanie tlaku naňho, naznačil, že urobil zásadné rozhodnutie.

Aktualizované: Po 18:00 Žilinka v statuse na Facebooku poprel kandidatúru na prezidenta, píše, že už v minulosti ju jasne odmietol. Hoci avizoval, že čoskoro oznámi svoje osobné rozhodnutie, neuviedol, čoho sa má týkať.

„Vzhľadom na šíriace sa špekulácie považujem za potrebné celkom jasne povedať, že moje osobné rozhodnutie, o ktorom som dnes hovoril na tlačovom vyhlásení, sa netýka mojej možnej kandidatúry na post prezidenta SR, ktorú som už v minulosti jasne odmietol,“ uviedol Žilinka.

Čo je to zásadné rozhodnutie Maroša Žilinku

„Útoky proti mojej osobe, prakticky denné, ma primali k tomu, aby som uvažoval o tom, o čom by som inak neuvažoval,“ povedal Žilinka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Žilinka

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie