Denník N

Vývoj bojov (572. deň): Ruskí výsadkári neplánovane zapĺňajú medzery na fronte a zomierajú

Ukrajinský vojak prechádza oslobodenou, ale totálne zničenou Andrijivkou. Foto - TASR/AP
Ukrajinský vojak prechádza oslobodenou, ale totálne zničenou Andrijivkou. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

 • Ruskí výsadkári by mali útočiť, namiesto toho bránia najohrozenejšie úseky. Krátko po sebe prišli o dvoch veliteľov.
 • Po Andrijivke oslobodila ukrajinská armáda aj Kliščijivku.
 • Pri Robotynom bez zásadnej zmeny, Rusi neustále podnikajú protiútoky.
 • Ponorka Rostov nad Donom je definitívne K. O.
 • Historické okienko – 17. september 1939 alebo Ako sa Rusko nemení
 • Mapa dňa – Bachmut a Robotyne
 • Videá dňa – dron prežije útok raketou; ruský protiútok pri Verbovom; výcvik ruských vojakov; salva štyroch HIMARS-ov.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 17. septembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ruskí výsadkári by mali útočiť, namiesto toho bránia najohrozenejšie úseky. Krátko po sebe prišli o dvoch veliteľov. Koncom minulého týždňa ruské výsadkové vojská prišli o dvoch vysokopostavených veliteľov. Najskôr zomrel veliteľ 274. gardového výsadkového pluku 7. gardovej výsadkovej divízie podplukovník Vasilij Popov. Počas uplynulého víkendu zas zahynul veliteľ 31. samostatnej gardovej výsadkovej brigády plukovník Andrej Kondraškin.

Obzvlášť druhý z nich má za sebou zaujímavú históriu. Jednotka pod jeho velením sa podieľala na boji v Hostomeli, dobýjala Mariupol a on osobne sa údajne zúčastnil bitky pri Ilovajsku v roku 2014.

Smrť oboch potvrdili ruské zdroje a spája ich, že zahynuli na miestach najťažších bojov. Popova zabili v bojoch pri Robotynom, Kondraškina na bachmutskom smere, pravdepodobne pri ukrajinskom oslobodzovaní Andrijivky. To by nebolo nič prekvapujúce, pretože práve do takých miest majú výsadkári zasahovať. Lenže v úlohe útočiacej, nie brániacej sa armády. A práve to sa teraz Rusom deje.

Ako je možné, že dve elitné jednotky prišli o svojich veliteľov na miestach bojov, kde by sa teoreticky nemali nachádzať? A čo to vypovedá o stave ruskej armády?

Ruské výsadkové jednotky majú status armádnej elity. Tradične majú lepšie vycvičených vojakov, ľahšiu výzbroj a úlohu byť na čele postupujúcej armády, prípadne ešte pred ním. Tak ako 24. februára 2022, keď utrpeli prvú porážku v bitke o hostomeľské letisko. Lenže od začiatku invázie na Ukrajinu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie