Denník N

Minister Palkovič: Ambulancie kolabujú, pediatri potrebujú pochopenie pacientov

Michal Palkovič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Michal Palkovič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ponúkali sme poslancom kompromis, ale neboli ochotní sa o situácii s pediatrami baviť a otvoriť schôdzu, hovorí minister zdravotníctva Michal Palkovič.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič tvrdí, že ešte táto úradnícka vláda dá do zdravotníctva viac peňazí.

V rozhovore hovorí:

  • o situácii medzi pediatrami;
  • či vymenuje nového šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne;
  • ako rieši štedré zmluvy s laboratóriami.

Poslanci odmietli otvoriť schôdzu vzhľadom na situáciu s pediatrami. Mali sa skrátiť ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí a aj zvýšiť poplatky na urgentnom príjme a v ambulantnej pohotovosti. Premiér Ódor na to reagoval, že takto poslanci pediatrom odkázali, že na nich kašlú. Prečo neboli ochotní sa o týchto zmenách ani len rozprávať?

Bol som v parlamentne a promptne som reagoval na požiadavky poslancov, ktoré prichádzali v krátkom časovom slede. Napríklad aby nešlo o dvaapolnásobné navýšenie pokuty za zneužívanie alebo neoprávnené využitie urgentného príjmu. Boli sme pripravení nájsť kompromisy, ale na to bolo treba otvoriť schôdzu. Obehol som potom poslancov a chcel som vedieť, kde je problém, ako im vieme vyhovieť. Chceli sme dosiahnuť ústretový krok z našej aj ich strany, aby schôdzu otvorili a začali sa o tom baviť. Viac-menej to bolo rezolútne odmietnuté s tým, že aj keď veľmi symbolické navýšenie poplatkov je v predvolebnej kampani nepriechodné, a akoby celý ten proces zabalili.

Navrhovali ste im napríklad, aby schválili skrátenie ordinačných hodín, ale nie zvyšovanie poplatkov?

Boli sme otvorení akejkoľvek diskusii, ale to by sa musela najprv schôdza otvoriť. Poslanci tvrdili, že sa boja rôznych prílepkov a neštandardných krokov, ale premiér jasne deklaroval, že tri osoby vedia stiahnuť akýkoľvek návrh – premiér, pani vicepremiérka a ja. Ak by tam bolo niečo v konflikte s podporou pediatrov, stiahli by sme to. Racionálny dôvod nevidím, iba to, že je to predvolebný boj a poslanci, ktorí sa uchádzajú o priazeň voličov, ukázali, že im na tom vôbec nezáleží. Treba však dodať, že boli aj výnimky – zhruba päťdesiat poslancov sa prezentovalo, postavili sa k problému čelom a za to, že boli ochotní sa o téme baviť, im musíme vyjadriť vďaku.

Sme v situácii, keď vidieť problémy medzi lekármi, v ambulanciách; máme nerekonštruované mnohé nemocnice, chýba personál, pacienti dlho čakajú na objednanie, na operácie. Akoby v celom sektore vládla frustrácia. Neprekvapuje vás, že zdravotníctvo nie je hlavnou témou predvolebnej kampane?

Cítim sklamanie, že sa vytrhávajú z kontextu iba povrchové témy ako „mínus dve hodiny“. Jeden a pol mesiaca sa o tom rozpráva, ale v konečnom dôsledku to vôbec

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Michal Palkovič

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Zdravotníctvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie