Denník N

Ak po voľbách nastane kolaps demokracie, na vine budú najmä politickí lídri, ale voliči budú spoluvinníkmi

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Americký politológ Larry M. Bartels v knihe o erózii demokracie presvedčivo dokazuje, že európski voliči vytrvalo podporujú demokraciu, Slovensko však môže byť výnimkou, ktorú potvrdia či vyvrátia voľby.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ak tieto voľby dopadnú podľa predpovedí prieskumov, slovenská spoločnosť sa utrhne z európskej orbity a čiastočne poteší a čiastočne zarmúti Larryho M. Bartelsa, autora knihy Demokracia eroduje zhora (Democracy Erodes From the Top).

Bartels totiž v knihe presvedčivo na veľkom množstve dát z prieskumov dokazuje, že európski voliči sú proti populizmu odolní a ich podpora demokracie sa nemení či dokonca stúpa.

Ak podľa neho niekto ohrozuje demokraciu, tak sú to politickí lídri, ktorí ju dokážu zničiť aj proti vôli voličov. Robia to tak, že pred voličmi predstierajú svoju oddanosť demokracii, ale len čo sa dostanú k moci, začnú ju demontovať a voličom trvá príliš dlho, kým pochopia, čo sa deje. Potom už je neskoro. Veľmi dobre to vidieť na príklade Maďarska a Poľska, a môžeme len dúfať, že nepribudne aj príklad Slovenska.

Viktor Orbán aj Jaroslaw Kaczyński sa pred voľbami v roku 2010 a v roku 2015 tvárili ako demokrati, ktorí chcú poraziť skorumpovanú bývalú garnitúru a zlepšiť životy voličov. Tí ich sľubom uverili, a hoci sa tak stali čiastočne spoluvinníkmi, lebo „dávali prednosť kvalite každodenného života pred demokratickými inštitúciami, boli skôr pasívnymi účastníkmi erózie demokracie“, píše Bartels.

Bartels presvedčivo dokazuje, že voliči Orbána a Kaczyńského spočiatku „neboli pripravení podporovať rozklad demokracie“ a väčšinu z nich ani nepriťahovala ich konzervatívna agenda.

To sa však časom zmenilo. Spokojnosť maďarských a poľských voličov postupne rástla napriek tomu, že demokracia upadala. Silnela aj podpora konzervatívnej agendy, čo svedčí o tom, že lídri, ktorí majú ambíciu zničiť demokraciu, sa môžu spoľahnúť na to, že voliči si časom na eróziu demokracie zvyknú a prestanú si ju uvedomovať.

Otázkou je, prečo vlastne Orbán a Kaczyński vo svojich krajinách demontujú demokraciu, keď ich do toho netlačia vonkajšie ani vnútorné podmienky. Robia to jednoducho preto, píše Bartels, „lebo môžu“.

Nádej pre Slovensko

Slovensko však nie je Maďarsko v roku 2010 ani Poľsko v roku 2015. Naši

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie