Denník N

Týždeň v zdraví: Spôsobuje fajčenie predčasné starnutie? Aký vzťah má hmyz a dobré trávenie? Mýty o ADHD

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  či môže byť fajčenie príčinou predčasného starnutia;
  •  ako súvisí konzumácia hmyzu a dobré trávenie;
  •  čo hovorí veda na najčastejšie mýty o ADHD.

Fajčenie spôsobuje aj predčasné starnutie

Popri všetkých daroch, ktoré sme získali od pôvodných obyvateľov Ameriky po jej objavení, je tabak vraj pomstou za všetky genocídy s objavením Ameriky súvisiace. Fajčenie samotné však „nevynašli“ pôvodní obyvatelia Ameriky, všetci Neameričania si pred objavením Ameriky a rozšírením tabaku aj mimo nej pchali do fajok iné byliny a traviny.

Buď ako buď, dnes sme na tom tak, že fajčenie tabaku je globálnou pandémiou s devastačnými účinkami na ľudský organizmus.

Ale vráťme sa ešte do Ameriky, spomeňme si, ako vyzerali všetci náčelníci a iní kmeťovia bafkajúci pri ohni svoje fajky mieru – nemyslíme tých z nemecko-juhoslovanských mayoviek, ale ozajstných, reálnych náčelníkov. Boli vráskaví ako indiánski náčelníci a mali to z fajčenia.

Je to tak, jeden z mnohých nezdravých dôsledkov fajčenia je aj ten, že fajčiari nieže vyzerajú starší, oni

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Zdravie

Teraz najčítanejšie