Denník N

Po študentov pošlú do Česka volebné vlaky. Možno to zobudí aj niektorých doma, hovorí Marek Mach

Marek Mach združuje skupinu mladých Slovákov v iniciatíve Mladí proti fašizmu. Foto - M. M.
Marek Mach združuje skupinu mladých Slovákov v iniciatíve Mladí proti fašizmu. Foto – M. M.

Skupina mimovládnych organizácií sa zamerala na slovenských študentov v Prahe a Brne, ktorým sa týždeň pred voľbami začína semester. Chcú im uľahčiť rozhodnutie pricestovať na voľby.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Uprostred leta si zaplatili plagáty v pražskom metre, deň pred voľbami plánujú do Česka vypraviť aj dva vlaky pre študentov. Marek Mach, známy z iniciatívy Mladí proti fašizmu, pre Denník N hovorí, ako sa snažia mobilizovať Slovákov v zahraničí.

Prečo práve Slovákom v zahraničí venujete toľko energie?

Pretože medzi nimi je mnoho takých, ktorých zaujíma dianie doma. Snažíme sa im preto uľahčiť účasť vo voľbách. Momentálne sme sa zamerali na konkrétnu skupinu, a to sú Slováci študujúci na českých vysokých školách. Tam vidíme značný voličský rezervoár. Semester sa im začína týždeň pred voľbami. Nemusí byť teda pre nich jednoduché sa takto rýchlo vrátiť domov kvôli voľbám.

Preto po nich pošlete dva špeciálne vlaky.

Áno, vypravíme dva priame vlaky v piatok 29. septembra, ktoré budú pre nich zadarmo. Prvý pôjde z Prahy do Bratislavy o 12.00 a druhý z Brna do Bratislavy o 19.00. Záujemcovia sa môžu registrovať na našom webe Volebnyvlak.sk.

Veľká časť študentov pochádza skôr z východného Slovenska. Nezvažovali ste jeden z vlakov vypraviť radšej do Žiliny, keďže bežne cestujú touto trasou?

Je pravda, že sa nám ozvalo niekoľko študentov, že skôr by im vyhovoval tento smer. Žiaľ, máme zdroje len na dva vlaky. Nechceli sme vynechať Brno, pretože tam je veľké percento slovenských študentov. Vychádzame však z toho, že väčšina slovenských študentov využíva na našom území stopercentné zľavy. Aj Bratislava tak môže byť pre nich prijateľná, pretože odtiaľto budú môcť bezplatne pokračovať ďalej.

Čo by ste povedali na výhradu, že pre týchto ľudí len zabezpečíte jednorazovú cestu. Akoby vás zaujímalo len to, aby odvolili. Ale späť už sa budú musieť dopraviť svojpomocne. 

Je to znova otázka zdrojov. Máme financie na dva vlaky, mali sme možnosť buď vypraviť jeden vlak, ktorý by bol aj spiatočný, alebo dva vlaky len smerom na Slovensko. Rozhodli sme sa pre druhú možnosť. Vďaka tomu ušetria aspoň polovicu nákladov na cestu.

Koľko ľudí plánujete odviezť?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie