Denník N

Maďari na Slovensku nevolili vždy na etnickom základe

Busta Jánosa Esterházyho v Košiciach. Foto - TASR
Busta Jánosa Esterházyho v Košiciach. Foto – TASR

Za čias prvej Československej republiky nebola politika s etnickým základom ani zďaleka taká jednoznačná, ako si dnes niektorí myslia. Ak si vezmeme prvé voľby do národného zhromaždenia v roku 1920, hlasy maďarských voličov sa približne rovnakým pomerom rozdelili medzi občiansku pravicu a ľavicu, ktorú reprezentovali sociálni demokrati.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je historik a riaditeľ inštitúcie Fórum inštitút pre výskum menšín

Keď sa dnes hovorí o politickom zastúpení Maďarov na Slovensku, len zriedkavo sa objavia historické paralely a skúsenosti. Nie je to však nič zvláštne, keďže pred rokom 1989 najväčšia národnostná menšina Slovenska nemala (a ani mať nemohla) samostatné politické zastúpenie, pretože princíp diktatúry jednej strany to nestrpel.

Hoci počnúc voľbami v roku 1954 boli v pražských a od roku 1969 aj v bratislavských zákonodarných orgánoch vždy prítomní aj poslanci maďarskej národnosti, neboli tam preto, aby zastupovali maďarské záujmy, ale preto, aby naplnili národnostnú kvótu a vedeniu strany tvorili akúsi živú kulisu hovoriacu po maďarsky (mnohí spomedzi nich po slovensky ani nehovorili).

Platilo to pre také prominentné osobnosti, ako boli Gyula Lőrincz alebo István Fábry, ako aj pre tých traktoristov, dojičky alebo predsedov družstiev, ktorých do tejto úlohy – nevedno, na základe čoho – vymenovali, no na meno ktorých si dnes už nikto nespomína.

Pre súčasný maďarský politický život na Slovensku preto môže byť základom historického porovnania len obdobie prvej Československej republiky, lebo vtedajšia liberálna demokracia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Maďarská aliancia

Komentáre

Teraz najčítanejšie