Ako v dieťati budovať zdravý rešpekt a ohľaduplnosť? Jeden správny postup neexistuje, odpovedá psychologička

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.
- Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na [email protected]. Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
- Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.
Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.
Ako v dieťati budovať zdravý rešpekt a ohľaduplnosť? Snažím sa praktizovať rešpektujúce rodičovstvo a syna (3) nenútiť do vecí a nastavovať hranice. Napriek tomu prichádzajú situácie, keď by som potrebovala, aby ma dieťa poslúchlo, a nemám čas ani priestor mu vysvetliť alebo dostatočne ho motivovať, aby to urobilo. Nechcem s ním vyjednávať, že ak neurobí toto, tak nebude toto. Snažím sa ísť príkladom a rešpektovať ľudí okolo seba, rešpektovať jeho, správať sa ohľaduplne, ale stačí to?
Je zdravé zmieriť sa s tým, že moje dieťa neposlúcha, respektíve neurobí niečo, ak k tomu samo necíti dostatočnú motiváciu? Teda ak mu to neviem vysvetliť a dostatočne ho motivovať, tak sa musím zmieriť s tým, že to neurobí? (Nehovorím o takých jednoznačných témach, ako je umývanie zubov, obliekanie a podobne, myslím napríklad, aby ráno, keď všetci naokolo ešte spia, nerobil hluk, aby pri stole pri jedle nevydával nepríjemné zvuky.)
Generácia rodičov a svokrovcov ešte predpokladá, že vychovávame deti tak, aby nás poslúchali. V tomto mám jasno, viem, že naším cieľom nie je vychovať vyslovene „poslušné“ deti, ale také, ktoré premýšľajú samy za seba. Preto sa pýtam na rešpekt a ohľaduplnosť.
Lucia (37)
Odpovedá psychologička Jana Ashford
Milá Lucia,
otázky, ktoré si kladiete, si v súčasnosti kladie veľa rodičov. Generácia súčasných rodičov sú ľudia, ktorí boli vychovávaní väčšinou autoritatívnym spôsobom a radi by svoje deti vychovávali ináč, rešpektujúco, demokraticky. Čo to však presne znamená, je často ťažšie definovať.
Pri autoritatívnej výchove sú jasné (často škodlivé) postupy, ako sú tresty, vyhrážky a tak ďalej. Ale rešpektujúca výchova je viac o nastavení rodiča a jeho postojoch, preto sa nedá pri tomto type výchovy úplne jednoznačne zadefinovať nejaký „správny postup“. Stretávame sa celkom často aj s tým, že rodičia v dobrej viere a túžbe vychovávať deti rešpektujúco prejdú