Denník N

Od senzácií k vede. Ako chce NASA vylepšiť výskum UFO?

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Na oblohe som ešte nevidel úkaz, ktorý by som nedokázal vysvetliť, vraví astronóm z SAV.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

NASA by mala zohrávať „vedúcu úlohu“ v americkom výskume UFO.

Uvádza to správa 16 nezávislých odborníkov, ktorí vyzvali americkú vesmírnu agentúru, aby využila svoje znalosti, ako aj súčasné a plánované prístroje na pozorovanie vesmíru a Zeme na výskum „neidentifikovaných anomálnych javov“, čiže UAP, predtým známych ako UFO.

Vypracovať správu trvalo rok a zverejnili ju minulý štvrtok. „Debatu o UAP chceme posunúť od senzácií k vede,“ povedal riaditeľ NASA Bill Nelson.

Nelson zdôraznil, že „nezávislý výskumný tím NASA nenašiel žiadne dôkazy o mimozemskom pôvode UAP“, no dodal, že pôvod anomálnych javov nie je známy. „Úlohou NASA je preskúmať nepoznané.“

Novším výrazom UAP sa chce NASA dištancovať od pôvodného termínu UFO, ktorý je zaťažený pseudovedou a konšpiračnými teóriami. V tomto texte sa bude používať aj slovo UFO, keďže je známejšie.

Reputačné riziko?

NASA má bohaté skúsenosti s výskumom potenciálnych stôp života na iných vesmírnych telesách. Napríklad minulý týždeň americká vesmírna agentúra oznámila, že Ďalekohľad Jamesa Webba našiel na exoplanéte K2-18b organickú zlúčeninu, ktorú u nás na Zemi vyrábajú iba baktérie, teda život.

Znamená to definitívny dôkaz o existencii života v ďalekom vesmíre?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie