Denník N

Newsfilter: Neobyčajný úradník Žilinka požaduje úctu a uteká pred novinármi

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Neobyčajný úradník Žilinka. 2. Tri momentky z kampane. 3. Biskupi voličom v rozhodovaní veľmi nepomohli.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Gemerka zo slovenského krasuMinerálna voda Gemerka, s obsahom horčíka a vápnika, priaznivo pôsobí na psychické aj fyzické zdravie.


Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Neobyčajný úradník Žilinka

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v pondelok pozval novinárov na tlačové vyhlásenie, aby sa vyjadril k tomu, že prezidentka Zuzana Čaputová požiadala Ústavný súd, aby rozhodol ich spor.

Podstata sporu: Čaputová chce, aby jej Žilinka ukázal všetky rozhodnutia podľa paragrafu 363. Generálny prokurátor to však odmieta urobiť s tým, že prezidentka nemá kompetenciu ho takto kontrolovať.

Čaputová chce posúdiť, či Žilinka rozhoduje tak, že by naňho mohla podať disciplinárny návrh. A to podľa nej bez dokumentov nejde.

Žilinka prezidentke rozhodnutia neposkytol a hovorí, že by jej to osobne vysvetlil na stretnutí, ktoré však ona podľa neho odmietla.

Na tlačovom vyhlásení vystupoval nedôstojne, osočoval prezidentku aj poslanca Juraja Šeligu, ktorý sa kritike generálneho prokurátora podrobne venuje. Hoci vedľa neho sedeli námestníci Kandera a Sedlák, tí nepovedali nič a Žilinka na konci pred novinárskymi otázkami utiekol.

Najzaujímavejšie však bolo, že Žilinka zrazu uprostred svojho 40-minútového monológu vyhlásil, že útoky voči svojej osobe, „prakticky denné“, ho prinútili rozmýšľať aj o veciach, na ktoré by za normálnych okolností ani nepomyslel. „Svoje vnútorné rozhodnutie som už prijal, najbližšiu rodinu som informoval, vo veľmi rozumných časoch bude informovaná aj verejnosť.”

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Žilinka

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie