Denník N

Exriaditeľov Vojenského spravodajstva aj podnikateľa Gučíka obvinili z rozkrádania, zaistili milióny eur aj zlato

Michal Gučík (naľavo), Ján Balciar (napravo hore) a Ľubomír Skuhra (napravo dole). Foto - TASR; koláž – N
Michal Gučík (naľavo), Ján Balciar (napravo hore) a Ľubomír Skuhra (napravo dole). Foto – TASR; koláž – N

Kauza Vírus sa týka nákupov z rokov 2013 až 2020, ide teda o udalosti z čias ministrov obrany Martina Glváča (Smer) a Petra Gajdoša (SNS).

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Polícia v utorok ráno v rámci akcie s názvom Vírus zasahovala pre podozrenia z rozkrádania peňazí vo Vojenskom spravodajstve (VS). Obvinili podnikateľa Michala Gučíka, bývalého riaditeľa vojenských tajných Jána Balciara aj jeho predchodcu a niekdajšieho riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva Ľubomíra Skuhru.

O akcii ako prvé informovali Aktuality.

Balciar aj Skuhra boli nominanti Smeru, Gučík je blízky podnikateľovi Ivanovi Kmotríkovi, má väzby na politiku a zároveň je priateľom generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Polícia pri akcii zadržala aj bývalého predsedu Slovenského zväzu ľadového hokeja Martina Kohúta, ktorý zväz riadil v rokoch 2016 – 2019. Kohút viedol aj IT firmu Ness, ktorá mala aj štátne zákazky, tejto firmy by sa však vyšetrovanie týkať nemalo.

Malo by súvisieť s obdobím, keď bol Kohút poradcom ministra obrany Martina Glváča (Smer) pre oblasť IT. Kohút je obvinený z legalizácie nelegálnych príjmov.

Bývalý minister Jaroslav Naď (Demokrati) v utorok dopoludnia na tlačovej konferencii povedal, že akcia Vírus je len jednou z káuz Vojenského spravodajstva, ktoré vyšetrujú na jeho podnet. Vravel, že polícia sa zaoberá najmenej ďalšími dvoma prípadmi, ktoré sa týkajú Balciara.

Naď vravel, že išlo o „nákup a predaj“ a v prípade Vírus teda nejde o nehnuteľnosti. „Je to podľa mojich informácií veľmi dobre zdokumentované.“

Policajný prezident Štefan Hamran na svojej tlačovej konferencii potvrdil, že medzi obvinenými sú aj Skuhra, Gučík a Balciar, ktorého zatiaľ polícia nezadržala. Hamran však predpokladá, že Balciar sa polícii sám prihlási. Obvinenia sa týkajú porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

Polícia podľa neho obvinila 16 ľudí a dve právnické osoby. Spôsobili škodu 74 miliónov eur. V rámci akcie zaistili byty, investičné zlato, fľašu limitovanej série whisky aj financie na účtoch podozrivých, na jednom z nich to bolo až

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Akcia Vírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie