Denník N

Myšlienka OSN nie je prežitá, hovorí diplomat Matulay, ktorý reprezentuje Slovensko v Ženeve

Veľvyslanec a stály predstaviteľ Slovenska pri Úrade OSN Dušan Matulay. Foto - Archív
Veľvyslanec a stály predstaviteľ Slovenska pri Úrade OSN Dušan Matulay. Foto – Archív

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Organizácia Spojených národov (OSN) čelí v súvislosti s vojnou na Ukrajine mnohým mierovým a bezpečnostným výzvam pri zvládaní medzinárodnej krízy.

S vlečúcim sa konfliktom bez konkrétnej vyhliadky na možné mierové riešenie sa objavujú hlasy, či model organizácie, ktorá vznikla po 2. svetovej vojne, už nie je prežitý. Bezpečnostná rada s piatimi stálymi členmi prešľapuje na mieste. Napriek tomu diplomati veria, že multilaterálna platforma OSN dáva zmysel a dosahuje čiastkové úspechy.

Dušan Matulay, veľvyslanec a stály predstaviteľ Slovenska pri Úrade OSN a ostatných medzinárodných organizáciách v Ženeve, vedie misiu od roku 2021. Do Ženevy, ktorá sa v žargóne považuje za diplomatickú kuchyňu, pretože sa tu pripraví – „upečie“ väčšina dohovorov a zmlúv, kým sa posunú do New Yorku, sa presunul po skúsenostiach z pobytov v Írsku, New Yorku, Bonne či Moskve. Okrem politológie vyštudoval aj žurnalistiku.

OSN vznikla po druhej svetovej vojne, aby predchádzala vojnovým konfliktom. No konfliktu, ktorý trvá už viac ako rok a pol, sa nielenže nedokázalo predísť, ale naďalej trvá a nepodarilo sa ho s pomocou OSN ani zastaviť.

To je smutná pravda. OSN je obrovská organizácia, ktorá má špecializované agentúry a v New Yorku sídliacu Radu bezpečnosti OSN. Nebudem sa miešať do agendy newyorským kolegom z Rady, v ktorej sa riešia otázky vojny a mieru. Práve Rada má ako jediný orgán OSN právomoc prijímať záväzné a donucovacie opatrenia, ktoré môžu vyriešiť, zastaviť, obmedziť alebo zmraziť konflikt.

Jedným z piatich členov Bezpečnostnej rady je práve Rusko (ďalšími sú USA, Veľká Británia, Francúzsko a Čína), ktoré má ako stály člen právo veta na všetky rozhodnutia. Rada je teda v patovej situácii.

Práca Bezpečnostnej rady je v podstate do istej miery paralyzovaná. Práve tým, že Rusko je stálym členom Bezpečnostnej rady, je konflikt mimoriadny, je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie