Denník N

Prečo sa vlastne ruská agresia na Ukrajine, ohrozujúca aj nás, nestala ústrednou témou tejto kampane? 

Izium. Foto N – Andrej Bán
Izium. Foto N – Andrej Bán

Šesť bodov vysvetlenia záhady, ktorá možno záhadou nie je.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Vrátil som sa z veľkej okružnej cesty po Ukrajine, pripravujem o nej fotografickú knihu. Mám za sebou 4600 kilometrov, videl som hrozné aj dojemné veci a opäť mám tendenciu podliehať sebaklamu, že aj pre občanov Slovenska by malo ísť o prioritnú tému, na ktorej sa budú lámať voľby. Asi to tak nebude, na záver kampane by sa však o to demokrati aspoň mohli pokúsiť.

Prečo nie sú v kampani videá z Ukrajiny?

Po prvé. Naďalej sme do veľkej miery uzavretá a sebastredná spoločnosť. V takej zahraničné témy nemajú, žiaľ, potenciál zásadne meniť stav vecí. Na rozdiel od tých chlebových a nehynúcich „kultúrno-etických“. Napokon, do Kyjiva a okolia, aj do Buče ako symbolu Rusmi páchanej genocídy, zašla prezidentka aj vtedajší premiér Eduard Heger. Všetka česť. Porozprávali potom, čo videli na vlastné oči. A nezdá sa, že by to zásadne pohlo verejnou mienkou. Preferencie Demokratov sú dôkazom, že voliči majú síce úplne jasno v ich civilizačnom ukotvení, oceňujú ho však menej, ako im zazlievajú dlhoročnú kolaboráciu s Matovičom.

Po druhé. Napriek vyššie uvedenému je prekvapivé, že niektorá z menších demokratických strán neurobila teraz pred voľbami výjazd povedzme do Iziuma na východe Ukrajiny, ktorý Ukrajinci oslobodili spod ruskej okupácie. Mohli by tam natočiť vierohodné videá s miestnymi, ktorí by porozprávali o tom, čo všetko tam okupanti – Moskali, suky, Kacapi, vyberte si z palety hanlivých označení – napáchali.  Nie, netreba donekonečna pripomínať video OĽaNO o Počiatkovej vile v Cannes, aby bola sila očitého svedectva zrejmá.

Po tretie. S tým súvisí aj Slovensko. Ak by Rusko Ukrajinu porazilo a okupovalo celú, čo naďalej napriek jej statočnému odporu úplne vylúčené nie je, mohli byť naším Iziumom Michalovce a Bučou Sobrance. Že preháňam?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie