Bolesť v oblasti chrbta pri chôdzi? Problém môže byť inde, vraví pohybový terapeut. Skúste 20-sekundový test na jednej nohe

Aj dlhou prechádzkou môžeme prestreliť, vysvetľuje Viktor Oliva.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Odborníci často odporúčajú chôdzu ako liek pri problémoch s chrbtom. Áno, ak ju vykonávame správne, je pre nás nenáročná, príjemná a najmä prospešná.
Lenže aj chôdza môže spôsobiť bolesť a diskomfort, vyžaduje si totiž, aby si jednotlivé časti nášho pohybového aparátu (chodidlá, členky, kolená či bedrá) plnili svoju funkciu.
Niekedy stačí, že si človek podvrtne členok, a na niekoľko týždňov až mesiacov naruší správny vzor chôdze, pretože bolestivé miesto zaťažuje menej.
Inými slovami, ak si niektorá časť nášho tela neplní svoju funkciu, ďalšie časti sa začnú preťažovať.
Problém preto môže byť v akejkoľvek časti ľudského tela od chodidla až po jeho hornú časť. „Ľudia, ktorí pociťujú pri chôdzi bolesť v oblasti chrbta, vôbec nemusia mať problém v chrbtici,“ vysvetľuje Viktor Oliva, pohybový terapeut, vedec a pedagóg na FTVŠ UK v Bratislave.
Existuje mnoho príčin, patrí k nim aj predsunutá hlava dopredu či stuhnutá oblasť panvy. „Bolesť je skvelým varovným signálom, že časom sa môže niečo poškodiť alebo zničiť, ak nič nezmeníme,“ vraví.
Dočítate sa:
- čo odhalí 20-sekundový test;
- prečo nás bolí chrbát počas nakupovania;
- aké chyby pri chôdzi robíme;
- aké cvičenia nám môžu pomôcť;
- akého odborníka vyhľadať, ak je problém vážnejší.
Poznámka: Existuje viacero faktorov (neurologických, emočných, kultúrnych, inštinktívnych, štrukturálnych), ktoré môžu ovplyvniť štýl našej chôdze, preto sa v texte sústredíme na vzor „normálnej“, nepatologickej chôdze.

Vydržte 20 sekúnd
Veľa času pri chôdzi strávime na jednej nohe, preto je veľmi dôležitá sila a kondícia svalov v oblasti bedrového kĺbu, panvy, stredu tela a stehien. Pri každom kroku by mala naša panva zostať v čelovej (frontálnej) rovine stabilná, ak to však nedokáže, trpieť bude bedro aj chrbát.
Podľa Olivu si to dokážeme otestovať aj sami jednoduchým cvičením pred zrkadlom.
„Postavte sa na jednu nohu a sledujte, ako sa