Denník N

Za 50 eur kvalitu nečakajte, mäkký dopad aj ochranu členka preceňujeme. Experti radia, ako si vybrať bežeckú obuv

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Aktualizované 21. októbra o reakciu športového lekára Pavla Maloviča

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Trh s bežeckou obuvou je dnes taký nasýtený, že predstava o hľadaní jednej správnej topánky na behanie môže byť skľučujúca. Určite ten pocit poznáte, keď množstvo možností neprináša úľavu, ale zmätok a neistotu.

Aj preto je nápomocné poznanie, na čo sa pri výbere bežeckej obuvi sústrediť, čo od nej očakávať či koľko do produktu investovať.

Na rovnaké otázky hľadal odpoveď aj New York Times, ktorý oslovil odborníkov z oblasti športovej fyzioterapie či kineziológie, pýtal sa aj doktorov špecializujúcich sa na bežcov a oslovil aj elitnú maratónkyňu a certifikovanú bežeckú trénerku.

Experti vysvetľujú, čím sa bežecká obuv líši od iných topánok, prečo je záludné kupovať obuv, ktorá garantuje stabilizáciu chodidla, či má zmysel kupovať si „supertopánky” a tiež ako predĺžiť životnosť obuvi a urobiť maximum pri snahe vyhnúť sa zraneniam. Hovoria takisto o tom, čo riskujete pri kúpe lacných bežeckých topánok v cene hlboko pod 100 eur.

Na text reagoval aj známy slovenský športový lekár a dopingový komisár Pavel Malovič.

Pravidelný newsletter Výklus o behu a pohybe vychádza každý utorok, posielame ho aj e-mailom.


Z pohľadu použitých materiálov sa bežecké topánky v zásade nelíšia od obuvi na iné športy. Aj ony pozostávajú z látky, gumy a peny, materiál však má špecifické vlastnosti aj príznačný dizajn, hovorí Geoff Burns, športový fyzioterapeut olympijského a paralympijského výboru v USA.

Najväčší rozdiel je v podrážke, ktorú je vyplnená pružnou penou. Tú nájdete aj v inej športovej obuvi, v prípade bežcov je však peny viac a pri väčšine výrobcov sa jej výška zužuje smerom od päty k prednej časti chodidla. Sklon podrážky pomáha pri pohybe vpred, v odbornej terminológii sa označuje ako „drop“.

Pre bežeckú obuv je typický aj ľahký a prevzdušnený zvršok, ktorý by však mal poskytovať chodidlu dostatočnú stabilitu. Samozrejmosťou je aj pružná a flexibilná podrážka.

Komplikovanejšie to začína byť vtedy, keď sa dostávame k samotnému pohybu.

Ako upozorňuje Allison Gruberová, docentka kineziológie a odborníčka v oblasti biomechaniky, aj keď výrobcovia obuvi investujú veľké množstvo peňazí do výskumu, niekedy prezentujú „vylepšenia”, ktoré môžu bežcom paradoxne ublížiť.

Týka sa to predovšetkým bežeckých topánok, o ktorých tvrdia, že poskytujú chodidlu stabilizáciu a zabraňujú nadmernej pronácii – pohybu členku smerom dovnútra.

Aj doktor Kevin Vincent, fyzioterapeut a riaditeľ centra zameraného na zdravie bežcov, varuje, že takto upravená a dnes populárna obuv môže priniesť opačný efekt, ako si bežec želá. „Súčasné dôkazy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie