Denník N

Bieloruský denník: Lukašenko chce prijať zákon zakazujúci propagáciu LGBT a dobrovoľnej bezdetnosti

Ilustračné foto – PublicDomainPictures/Pixabay
Ilustračné foto – PublicDomainPictures/Pixabay

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Na bieloruských školách chcú zaviesť nový predmet – základy rodinného života. Na tlačovej konferencii to uviedol predstaviteľ generálnej prokuratúry Bieloruska Roman Sidorenko. Hodiny budú podľa neho viesť ľudia „s vysokými morálnymi a etickými kvalitami“.

Sidorenko prezradil prvé detaily obsahu vyučovacích hodín. Konkrétne uviedol, že „predmet bude zameraný na posilnenie pripravenosti mladej generácie na založenie rodiny, čo ochráni dieťa pred možnými kriminálnymi činmi a neutralizuje snahy rôznych západných krajín podporovať ničivé netradičné sexuálne vzťahy, zmenu pohlavia, pedofíliu a dobrovoľnú bezdetnosť“.

Divoké, však? Pozrime sa na jednotlivé slová podrobnejšie.

Počas prejavu na tlačovej konferencii zástupca generálnej prokuratúry opäť potvrdil, že Bielorusko bude vyvodzovať zodpovednosť za propagáciu „bezdetnosti, zmeny pohlavia a LGBT“. Vo vyššie uvedenom citáte Sidorenko pridal do výpočtu aj pedofíliu – zrejme aby to vyznelo hrozivo.

Zodpovednosť za propagáciu LGBT je úplnou kópiou diskriminačných praktík, ktoré už existujú v Rusku. Keďže vieme, ako funguje bieloruská diktatúra, zákon sa bude vykladať spôsobom, ktorý vyhovuje režimu, a použije sa na represiu. A to nehovoriac o hodnotovej stránke otázky: ako môžete potrestať človeka za jeho sexuálnu orientáciu? A za to, že si neželá mať deti? To všetko je divoké a pripomína stredoveký hon na čarodejnice. Lukašenkov režim však tvrdí, že ide o obranu takzvaných „tradičných hodnôt“ a rodiny.

Inštitúciu rodiny však podľa mňa oveľa viac ohrozuje hlboká politická a hospodárska kríza, do ktorej sa Bielorusko ponorilo. A mať deti v krajine, kde si po vás môžu každú chvíľu prísť a poslať vás do väzenia z vykonštruovaných dôvodov, je nesmierne atraktívne. Oveľa bezpečnejšie a pokojnejšie je rodiť a vychovávať deti v demokratickej krajine: napríklad v susedných krajinách Bieloruska, v Poľsku či Litve; túto možnosť si vyberá čoraz viac bieloruských žien a mužov.

V tomto svetle slová úradníčky blízkej Lukašenkovi Natalie Kačanovovej o hlavnom poslaní ženy – rodiť, čo iné – jednoducho zapadajú do všeobecného obrazu. To nie je len názor úradníčky, ale účelová politika štátu na čele s Lukašenkom. Ženám sa v ňom prisudzuje úloha tých, ktoré rodia a potom strážia teplo rodinného krbu.

Sám diktátor sa pritom rád obklopuje mladými ženami. Na hľadanie nových využíva aj súťaž krásy Miss Bielorusko. Z účastníčok rôznych ročníkov súťaže sa neskôr stávali poslankyne alebo napríklad Lukašenkove obľúbenkyne: chodieval s nimi na hokej alebo sa objavovali na iných podujatiach. To takisto preukazuje exemplárny vzťah diktátora k ženám. Pripúšťa si ich k sebe, ale skôr ako módny doplnok, na dôkaz toho, že samotný Lukašenko je naďalej v top forme.

A to všetko na pozadí silného ženského hnutia v Bielorusku, ktoré sa jasne prejavilo po udalostiach v roku 2020 pod vedením Sviatlany Cichanovskej a ďalších žien v demokratickej politike Bieloruska.

Tento kontrast len zdôrazňuje, ako veľmi bieloruská spoločnosť prerástla Lukašenka a jeho systém.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Jeden a pol tisíca politických väzňov

V Bielorusku je podľa údajov centra pre ľudské práva Viasna za politických väzňov uznaných 1 516 ľudí. Situácia s politickými väzňami je naďalej kritická. Lukašenko nemá dôvod robiť ústupky a na slobodu neprepúšťa ani tých, ktorí potrebujú lekársku pomoc. Diktátorskému režimu je jedno, či niektorý z politických väzňov zomrie; také prípady sa už stali.

Na druhej strane ani krajiny EÚ a USA nie sú pripravené urobiť vážne ústupky bez prvých krokov od Lukašenka. Politickí väzni nie sú ani zďaleka jediným dôvodom hospodárskych sankcií a iných opatrení proti diktátorovi.

Rekordný počet voľných pracovných miest v Bielorusku

Emigrácia z Bieloruska pokračuje. Stále neexistujú presné čísla o počte ľudí, ktorí odišli, no problémy spojené s odchodom veľkého počtu ľudí narastajú.

V septembri krajina zaznamenala rekordný počet voľných pracovných miest, keďže na trhu práce chýba vyše 133-tisíc pracovníkov. Za posledné dva mesiace vzrástla potreba špecialistov o 3-tisíc ľudí.

Ťažko povedať, či sa dá trend zmeniť bez vyriešenia politickej krízy a ukončenia Lukašenkovej podpory ruskej invázie na Ukrajine. Na 99 % nie. Ľudia odchádzajú a budú odchádzať aj naďalej, pretože v Bielorusku pre seba nevidia normálne životné podmienky. Odchádzajú – a pomáhajú rozvíjať ekonomiky iných krajín.

Bieloruský dizajnér vyrobil postavičky Star Wars zo slamy

Bieloruský dizajnér Alexej Limonov sa inšpiroval bieloruskými slamenými dielami z Národného múzea umenia a znázornil hrdinov vesmíru Star Wars novým spôsobom. Neurónová sieť pomohla dizajnérovi priviesť k životu Majstra Yodu, Chewbaccu a Dartha Vadera zo slamy.

Kremeľ pokračuje v dovoze komponentov jadrových zbraní do Bieloruska

Ministerstvo zahraničných vecí Ruska začiatkom septembra oznámilo, že práce na rozmiestnení ruských jadrových zbraní v Bielorusku pokračujú. Nezávislé spoločenstvo železničiarov v Bielorusku to potvrdzuje. Zamestnanci železníc spresňujú, že jadrové komponenty sa do krajiny prepravujú po koľajniciach, pričom sa to deje v maximálnej tajnosti: v krátkych vlakových súpravách, s neustálou zmenou nástupíšť na príchod a odchod vlakov.

Naďalej zaráža, že jedna krajina si môže len tak zmyslieť umiestniť jadrové zbrane v inej krajine bez akéhokoľvek súhlasu jej občanov.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie