Denník N

Mal to byť jeden z najväčších ruských útokov na civilistov. New York Times však tvrdí, že na tržnicu dopadla ukrajinská raketa

Útok na tržnicu v meste Kosťantynivka. Foto – TASR/AP
Útok na tržnicu v meste Kosťantynivka. Foto – TASR/AP

Medzi pätnástimi obeťami bolo jedno dieťa, čoho dôkazom bola aj ružová plyšová hračka na zakrvavenom chodníku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kosťantynivka je malé priemyselné mesto v Doneckej oblasti neďaleko frontovej línie ruskej vojny proti Ukrajine.

Pred dvomi týždňami tam ľudia okolo druhej vybehli do tržnice, niektorí si sadli do okolitých kaviarní na poobednú kávu, ako aj v iné dni. Začujú raketu, a tak vzhliadnu k oblohe. Ako vidieť na videách na sociálnych sieťach, niektorí padajú na zem alebo utekajú do krytov.

Vtom na konci ulice dôjde k obrovskému výbuchu a vzbĺkne svetlooranžová žiara.

Útok, z ktorého krátko nato ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Telegrame obvinil ruských „teroristov“, si vyžiadal 15 obetí, medzi nimi aj jedno dieťa. Ďalších vyše 30 ľudí bolo zranených. Kovové úlomky rakety porozbíjali okná, zasiahli viacero obchodov aj lekáreň.

Bol to jeden z najhorších útokov na civilné obyvateľstvo. Ako však ukázala analýza denníka New York Times, bol pravdepodobne výsledkom zablúdenej ukrajinskej rakety.

Jeden z najväčších útokov

Po útoku zostali rozbité výklady, zhorené autá a trosky. Zelenskyj na tlačovej konferencii povedal, že to bol zámerný útok na „mierumilovné mesto“. Útok nazval „úplnou neľudskosťou“ a jeho manželka Olena Zelenská „strašnou krutosťou“.

Medzi pätnástimi obeťami bolo aj jedno dieťa, čoho dôkazom bola ružová plyšová hračka na zakrvavenom chodníku.

V tom čase bol na návšteve v Kyjive americký minister zahraničia Antony Blinken, kde ohlásil ďalší balík pomoci vo výške miliardy dolárov. „Len včera sme boli svedkami bombardovania tržnice. Tržnice. Prečo?“ povedal deň po útoku. „S týmto Ukrajinci žijú každý deň?“

Nešlo o prvý útok na Kosťantynivku, ktorá leží len necelých 30 kilometrov od Bachmutu. V apríli tam ruské rakety zasiahli obytné domy a škôlku, pričom útok si vyžiadal šesť obetí. V máji zomreli dvaja ľudia vrátane 15-ročného dievčaťa počas útoku, ktorý zasiahol čerpaciu stanicu, lekáreň a obchody. V júli pri ďalšom útoku, pri ktorom podľa Ukrajiny Rusko použilo kazetovú muníciu, zomreli tri deti.

Hoci Rusko popiera, že by útočilo na civilné ciele, príkladov za 19 mesiacov jeho totálnej vojny proti Ukrajine je viac ako dosť.

Nečakaný zvrat

V deň útoku na tržnicu v Kosťantynivke padali ruské rakety na mnohých iných miestach na Ukrajine. Viaceré mestá na východe krajiny zaznamenali série útokov, ktoré poškodili aj civilnú infraštruktúru.

Útok na tržnicu v Kosťantynivke sa považoval za jeden zo série ruských útokov toho dňa.

Denník New York Times zozbieral a analyzoval dôkazy vrátane úlomkov rakiet, satelitných snímok, výpovedí svedkov a príspevkov na sociálnych sieťach a došiel k záveru, že útok bol výsledkom zablúdenej ukrajinskej rakety protivzdušnej obrany vypálenej odpaľovacím systémom Buk.

Fínsky vojenský analytik Emil Kastehelmi Denníku N

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie