Denník N

Zlu sa nedá veriť, spýtajte sa Prigožina. Zelenskyj sa v OSN snažil presvedčiť svet, ako mu Rusko škodí

Volodymyr Zelenskyj v OSN. Foto - TASR/AP
Volodymyr Zelenskyj v OSN. Foto – TASR/AP

Mnoho krajín globálneho juhu tlačí na diplomatické ukončenie konfliktu a myslí si, že vojna na Ukrajine odsúva do úzadia ich problémy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newyorčania to označujú za najhorší týždeň v roku. Stretnutie lídrov z vyše 190 krajín na každoročnom Valnom zhromaždení OSN pre nich znamená množstvo uzavretých ulíc, na ktorých hliadkujú stovky policajtov, a dopravné zápchy, keď je lepšie radšej na Manhattan nejazdiť.

Aj tento rok je množstvo ulíc pri sídle OSN na nábreží rieky East River uzavretých. Označených delegátov či novinárov púšťajú policajti ďalej niekedy podľa nálady. A keď ide okolo automobilová kolóna amerického prezidenta Joea Bidena, tak je „freeze“ – nepúšťajú takmer nikoho, všetci musia počkať.

Valné zhromaždenie OSN, na ktorom v stredu okolo obeda miestneho času vystúpi poslednýkrát aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, malo tento rok najsledovanejšieho hosťa z nášho regiónu. Do Ameriky priletel aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kým minulý rok sa po ruskej invázii pripojil s prejavom v sídle OSN len cez prednahratú videosprávu, teraz prišiel osobne. Na pódium vystúpil ako 14. líder v poradí.

Ukrajinský prezident sa snažil presvedčiť svet, prečo by mal stáť pri Ukrajine a ako Rusko ohrozuje bezpečnosť na celej planéte. Hovoril o tom, že Rusko využíva ako zbraň rôzne veci, ktoré sa môžu dotknúť všetkých.

„Rusko používa ceny potravín ako zbraň. Má to dosah na oblasť od atlantického pobrežia Afriky až po juhovýchodnú Áziu,“ povedal po anglicky.

Nepriamo spomenul aj Slovensko. Povedal, že je znepokojujúce, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie