Denník N

V roku 2182 by sa asteroid Bennu mohol zraziť so Zemou, vzorky z planétky teraz pristanú v Utahu

Asteroid Bennu, ako ho zachytila sonda OSIRIS-REx. Foto – AP
Asteroid Bennu, ako ho zachytila sonda OSIRIS-REx. Foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Asteroidy sa niekedy nazývajú „fosílie vesmíru“, lebo obsahujú prvky z počiatku slnečnej sústavy. „Akákoľvek nová informácia o zložení planétok ako Bennu poskytuje cenné informácie o našom počiatku,“ vraví astronóm Marián Jakubík.
  • Existuje pravdepodobnosť 1 k 1 750, že do roku 2300 sa asteroid Bennu zrazí so Zemou. Ak by sa to stalo, nešlo by o udalosť, ktorá by vyhladila pozemský život. „Deštrukcia by bola regionálna, nie globálna,“ vraví astronóm Peter Vereš. Ako sa brániť prípadnej zrážke?

Asteroid Bennu sa nachádzal vo vzdialenosti 320 miliónov kilometrov od Zeme, keď na jeho povrch 21. októbra 2020 zostúpila sonda OSIRIS-REx.

Zhruba sekundu po kontakte robotického ramena s povrchom sa z tlakovej nádoby uvoľnil dusík, ktorý zvíril povrchový materiál a zariadenie ho pozbieralo.

„Častice lietali všade naokolo,“ povedal pre The New York Times planetárny vedec a člen misie Dante Lauretta. „Naozaj sme na povrchu asteroidu urobili trochu neporiadok, ale je to dobrý neporiadok.“

Sonda OSIRIS-REx zbiera materiál na asteroide Bennu. Zdroj – NASA/YouTube

Najväčšia vzorka

Pri odbere narazila hlavica na kameň veľký asi 20 centimetrov. Taká situácia sa počas vývoja sondy považovala za komplikáciu, lebo rameno sa nemuselo dobre pritlačiť k povrchu.

No zariadenie svojou zotrvačnosťou kameň rozdrvilo. „Už len toto môže vedcom prezradiť mnoho cenných informácií o súdržnosti kameňov na povrchu Bennu,“ píše portál kosmonautix.cz zameraný na popularizáciu vesmírneho výskumu.

S pozbieraným materiálom teraz sonda letí k Zemi. Pristáť by mala v nedeľu 24. septembra o 16.55 h nášho času v púšti v Utahu na ploche s veľkosťou približne 58 × 14 kilometrov.

V kapsule bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie