Denník N

Nájdený list z obdobia druhej svetovej vojny naznačuje, že Vatikán vedel o vraždení Židov

Pápež Pius XII. Foto – TASR/AP
Pápež Pius XII. Foto – TASR/AP

Korešpondencia medzi Nemeckom a Vatikánom podkopáva predchádzajúce argumenty Svätej stolice, ktoré ospravedlňovali mlčanie pápeža Pia XII. o holokauste.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pápež Pius XII. mal počas druhej svetovej vojny podrobné informácie o nacistických zverstvách páchaných v okupovanom Poľsku a o masovom vyvražďovaní v nacistických táboroch.

Dokazuje to novoobjavená korešpondencia medzi pobočníkom vtedajšej hlavy katolíckej cirkvi a nemeckým jezuitom.

List z roku 1942, ktorý našli vo vatikánskych archívoch, je v rozpore s oficiálnym stanoviskom Svätej stolice. To tvrdí, že v tom čase mala o správaní nacistov len vágne a neoverené informácie.

František v roku 2019 nariadil otvorenie archívov z čias druhej svetovej vojny so slovami, že „cirkev sa nebojí histórie“. Podľa denníka Washington Post sa tak stalo po tlaku židovských organizácií a historikov.

Milióny dokumentov Vatikán sprístupnil symbolicky na narodeniny Eugenia Pacelliho, ktorý po svojom zvolení prijal meno Pius XII. Katolícku cirkev viedol v období, keď Európa zápasila s dvoma totalitnými režimami – nacizmom a komunizmom.

Podľa Františka mal Piov pontifikát „okamihy vážnych ťažkostí, trýznivých rozhodnutí ľudskej a kresťanskej múdrosti, ktoré sa niekomu môžu javiť ako zdržanlivosť“.

Zožltnutý list

Objavený list datovaný 14. decembra 1942 napísal jezuita Lother König, ktorý bol v protinacistickom odboji v Nemecku. Adresoval ho osobnému sekretárovi pápeža vo Vatikáne Robertovi Leiberovi, ktorý bol tiež Nemec.

Zožltnutý list bol napísaný na stroji a objavil ho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie