Denník N

František Majerský z KDH: Smer bral bagrom, vládu s ním by som nepodporil

František Majerský. Foto N - Tomáš Benedikovič
František Majerský. Foto N – Tomáš Benedikovič

KDH by na iných stranách vrátane PS malo hľadať, čo nás spája – je to program aj prozápadné hodnoty, vraví v rozhovore 150. kandidát hnutia záchranár František Majerský.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

František Majerský (39) je prezident komory zdravotníckych záchranárov. Kandiduje za poslanca zo 150. miesta na kandidátke KDH, vlani sa neúspešne uchádzal o post primátora Popradu za koalíciu KDH, SaS a PS. V rozhovore hovorí aj o tom:

  • ako na záchranárov vplýva kauza zmiznutia študentky VŠMU;
  • prečo nesúhlasí s výrokom predsedu KDH o LGBTI ako pliage;
  • že si vie predstaviť vládu KDH a PS;
  • prečo by nepodporoval vládu so Smerom;
  • čo považuje za najväčšie problémy zdravotníctva.

Polícia zadržala a súd neskôr poslal do väzby podozrivého v medializovanom prípade zmiznutia študentky Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Platí prezumpcia neviny, ale zo zverejnených informácií vieme, že podozrivý pracoval ako zdravotnícky záchranár. Komora zdravotníckych záchranárov cez víkend vydala vyhlásenie, v ktorom jednak odsúdila násilný čin, ale zároveň varovala pred paušalizáciou na všetkých záchranárov. Dochádza k nej?

Áno.

V akej podobe?

My sme sa najprv nechceli vyjadrovať, lebo nebolo ešte rozhodnuté, a ani sme v podstate nevedeli, o koho ide. No po medializácii sa začali šíriť na internetových stránkach útoky voči záchranárom. Začali nám aj chalani v službách hovoriť, že sa to prejavuje v agresivite voči záchranárom pri výjazdoch. Preto sme jednoznačne museli odsúdiť tento čin. Tu sa nie je o čom baviť, ale je to chyba jednotlivca. Zároveň odsudzujem to, ako sa časť verejnosti – samozrejme, že nie všetci – k tomu postavila a paušalizovala to na všetkých zdravotníckych pracovníkov a záchranárov.

Video: Rozhovor s Františkom Majerským
autori: Martina Koník, Dušan Mikušovič

Je zjavné, že ide o zlyhanie jednotlivca, a ťažko môžeme hovoriť o nejakom systémovom probléme. Napriek tomu ste museli napísať: „Záchranári sa nedočkajú vďaky, či už v bežnej dennej práci, alebo v mimoriadnych situáciách, akou bola pandémia covidu, ale na to si už zvykli. Nezaslúžia si ani útoky na svoje povolanie a záchranársky stav a jeho pranierovanie v médiách či na sociálnych sieťach.“ Zločiny páchajú ľudia rôznych profesií. Ako si vysvetľujete to, že sa tento prípad veľmi rýchlo začal spájať s profesným stavom?

Začalo sa rozprávať, že je to zdravotnícky pracovník, ľudia to spájajú s profesiou a už hovoria, že všetci sme takí. Nehovorím, že je to väčšina verejnosti, ale niektorí komentujúci pod príspevkami na internete už tento prípad začínajú spájať s niektorými situáciami, keď sa k nim niekto zle správal.

Záchranná služba ročne zasiahne pri 600-tisíc zásahoch, denne zachráni desiatky ľudských životov, na to nesmieme zabúdať. Záchranári sú tu na to, aby zachraňovali ľudské životy, to je naše poslanie a práca. Nemôžeme za to, že jednotlivec urobil obrovskú chybu. A aj to ešte stále nevieme, či to bol on, lebo platí prezumpcia neviny.

Bulvár informoval, že kriminalisti podozrivému prehľadali služobnú skrinku na záchranárskej stanici, prepočítali opiáty a zistili, že z nich chýba väčšie množstvo. Aký majú záchranári prístup k opiátom, ako sú zabezpečené a ako sa kontroluje ich použitie?

Reálne si neviem predstaviť, ako sa to môže stať, lebo my ako posádka bez lekára v záchrannej zdravotnej službe

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

KDH

Progresívne Slovensko

Smer

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie