Denník N

Zo závislosti od Neurolu sa lekárka dostávala mesiace. Tento liek kupujeme toľko čo Acylpyrin

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Neurol je liek na silné úzkosti, môže ho predpísať aj všeobecný lekár. Závislosť od neho sa dokáže vytvoriť už po dvoch týždňoch. Problém s týmto liekom je omnoho väčší, ako ukazujú štatistiky, hovorí odborník Okruhlica.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Daniela Cymbalová je všeobecná lekárka. Má 80 rokov a prešla si závislosťou od alkoholu aj od liekov. Dnes pracuje so závislými.

Na začiatku jej závislosti od liekov bol Neurol. Recept na tento liek dostane 170-tisíc ľudí ročne. Najčastejšie ho predpisujú všeobecní lekári.

Cymbalová s ním začala v období, keď abstinovala od alkoholu. „Pôvodne som alkoholička. Alkohol som suplovala liekmi, ktoré mi mohli nahradiť stav, aký som mala po ňom,“ opisuje.

Mnohí ľudia, ktorí abstinujú, robia to čo Cymbalová a alkohol nahrádzajú Neurolom. Obsahuje liečivo alprazolam a patrí do skupiny benzodiazepínov. U dospelých sa používa na liečbu príznakov úzkosti, ktoré sú závažné, obmedzujú pacienta a extrémne ho zaťažujú. Užívajú ho ľudia aj pri problémoch so spánkom.

Tento liek je určený iba na krátkodobé použitie. Ak sa užíva dlhšie, ľahko sa od neho vytvorí silná závislosť. A počet závislých od tohto lieku rastie.

Mala pocit, že problémy neexistujú

Cymbalová sa k Neurolu dostala náhodne – mala stavy paniky a depresie. Neboli však závažné a dnes uznáva, že ich mohla zvládnuť aj bez liekov. Psychiatrička, ku ktorej chodila, jej vtedy predpísala Neurol.

Naordinovala jej tabletku, kde bolo 0,25 miligramu liečiva, teda najnižšiu dávku. „Aby to účinkovalo lepšie, začala som si po určitom čase sama predpisovať lieky, ktoré obsahovali jeden miligram,“ hovorí lekárka. Neurol totiž môžu predpisovať aj všeobecní lekári. A tak ich si ich predpisovala na seba či na iných pacientov.

Užívala tak štvornásobne silnejšiu dávku, ako mala, a denne si dávala stále viac tabletiek. „Človek sa dostane do fázy, keď si povie, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Zdravotníctvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie