Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Do Náhorného Karabachu sa vrátili boje. Azerbajdžan spustil svoju verziu špeciálnej operácie

Arménsky vojak v Náhornom Karabachu. Archívne foto z rou 2020 - TASR/AP
Arménsky vojak v Náhornom Karabachu. Archívne foto z rou 2020 – TASR/AP

Baku sa podľa analytikov snaží prinútiť Arménsko, aby prijalo jeho podmienky z mierovej dohody. Tá je však pre Jerevan veľmi nevýhodná.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do Náhorného Karabachu sa vrátilo masívne ostreľovanie, ktoré čoraz viac pripomína vojnu, akú medzi sebou zviedli Azerbajdžan a Arménsko pred tromi rokmi.

Krehké prímerie v utorok ukončilo Baku pomocou ťažkého delostrelectva, keď na spornom území spustilo takzvanú „antiteroristickú operáciu”.

Stepanakert pod ťažkou paľbou

V metropole Arcachu, ako Arméni volajú hornatý región, zneli ťažké výbuchy a znovu hučali sirény. Novinár Slobodnej Európy Marut Vanjan potvrdil, že mesto Stepanakert sa ocitlo pod intenzívnou paľbou.

„Moje deti a rodičia utekali rýchlo do pivnice. Zo svojho balkóna počujem výbuchy z mesta Suši,“ povedal.

Po napätých mesiacoch sa obe krajiny ocitli opäť vo fáze horúceho konfliktu.

Arméni hlásili už po niekoľkých hodinách ostreľovania dvoch mŕtvych civilistov a vyše dve desiatky zranených vrátane ôsmich detí.

Foto – TASR/AP

Analytik Ján Cingel potvrdzuje, že Azerbajdžan v Karabachu spustil vlastnú verziu „špeciálnej vojenskej operácie“. „Akurát ju nazývajú antiteroristickou. Nateraz bombardujú rôzne ciele v Karabachu, uvidíme, či dôjde aj k nasadeniu pozemných síl,“ povedal šéf think-tanku Strategic Analysis pre Denník N.

Baku, ktoré v roku 2020 vyhralo 44-dňovú vojnu a vzalo si späť časť Náhorného Karabachu, tvrdí, že iba reaguje na incident, keď ich bezpečnostné zložky a civilisti nabehli na mínu a utŕžili straty v časti, ktorú kontrolujú „ruskí mierotvorci”.

Baku využíva slabosť Ruska

„Samozrejme, ide len o zámienku, keďže Azerbajdžan dva týždne presúval vojenskú techniku do okolia Karabachu a k hraniciam s Arménskom,“ vraví Cingel. Zaujímavé podľa neho je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Svet

Teraz najčítanejšie