Denník N

Nestačí len povedať si, že sa idete zbavovať vecí. Minimalistky radia, ako si zorganizovať domácnosť

Foto – JumpStory
Foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mirka Čechová a Zuzana Šutová sú minimalistky. O svojej ceste a tipoch, ako zredukovať množstvo vecí v domácnosti, píšu blogy a sú aktívne aj na sociálnych sieťach.

„Dobre zorganizovaná domácnosť neznamená sterilné prostredie. Je to miesto, kde sa cítim dobre. Kde viem nájsť, čo potrebujem, kde mám to, čo potrebujem, robí mi to radosť, a hlavne kde sa rýchlo robí bežné pravidelné upratovanie,“ hovorí Zuzana Šutová.

Aj Mirka Čechová z blogu minimalisti.sk zdôrazňuje, že dobre zorganizovaná domácnosť je taká, kde sú len veci, ktoré sa používajú, každá vec má svoje miesto a domácnosť je vďaka tomu jednoduchá na údržbu a starostlivosť. „Neporiadok vzniká v každej domácnosti, kde ľudia normálne bývajú a žijú. Tu však vieme všetko rýchlo a ľahko upratať.“

Ak patríte k ľuďom, ktorí si po príchode domov hovoria, že „takto to už ďalej nejde“, alebo už dlhšie plánujete svoju domácnosť pretriediť, prinášame deväť tipov, ako sa k tomu dopracovať.

Zuzana Šutová a Mirka Čechová. Foto – archív respondentiek

1. Zistite, čo naozaj používate

Ak chcete domácnosť dobre pretriediť a zorganizovať, treba byť k sebe na začiatku podľa Mirky Čechovej aj Zuzany Šutovej predovšetkým úprimný.

„Nestačí len povedať si, že toho mám priveľa a idem sa zbavovať vecí. Treba si zhodnotiť, aký život žijeme, aké máme zvyky, ako radi trávime čas, aké veci sa nám páčia,“ hovorí Čechová.

V domácnosti tak ľudia podľa nich často majú množstvo vecí, ktoré nepoužívajú, len preto, že k sebe úprimní nie sú. Príkladom môže byť veľký kuchynský robot, ktorý si kúpili na vianočné pečenie, no v skutočnosti ho už roky nepoužili, alebo oblečenie, ktoré odkladajú s tým, že doň schudnú.

„Ten mixér bude len zaberať miesto a šaty spôsobovať nepríjemné pocity, že som do nich ešte stále neschudla,“ vraví Čechová.

„Potreba nechávať si veci, ktoré nepoužívame, často súvisí aj s akýmsi smútkom za časmi, ktoré sú preč – s tým, v akom prostredí sme vyrastali, alebo s nenaplnenými túžbami. Nejde tu len o to, či veci potrebujeme alebo či do nich schudneme, ale aj o to, že nám podvedome vysielajú signál o premrhaných peniazoch či čase. A aj preto sa ich nechceme vzdať,“ dopĺňa Šutová.

Takéto veci odporúča Čechová ponechať si len v prípade, že sú pre človeka zdrojom motivácie – mixér v prípade, že chce naozaj viac piecť, oblečenie v prípade, ak chce naozaj schudnúť a nosiť ho.

Zbaviť sa odporúča nechcených darčekov, ktorých sme sa nedokázali zbaviť pre pocit viny voči darcovi, aj rôznych impulzívnych nákupov, napríklad trička so Santa Klausom, ktoré sa dá nosiť len okolo Vianoc.

2. Začnite v malom

Keď sa ľudia rozhodnú pre reorganizáciu domácnosti, často robia chybu v tom, že si stanovia priveľké ciele. Obe minimalistky však odporúčajú začať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Človek

Pekné veci

Bývanie a záhrada

Teraz najčítanejšie