Denník N

Newsfilter: NAKA viní ľudí blízkych Smeru a SNS, že sa u nich stratilo 74 miliónov

Medzi obvinenými v prípade Vírus je aj bývalý riaditeľ vojenských tajných Ján Balciar. Foto - TASR
Medzi obvinenými v prípade Vírus je aj bývalý riaditeľ vojenských tajných Ján Balciar. Foto – TASR

1. Po Rozuzlení prišiel Vírus. 2. OĽaNO tvrdí, že napadnutie Pročka malo rasistický podtón. 3. Ukrajinské obilie je horšie ako vakcína proti covidu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Gemerka zo slovenského krasuMinerálna voda Gemerka, s obsahom horčíka a vápnika, priaznivo pôsobí na psychické aj fyzické zdravie.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Po Rozuzlení prišiel Vírus

Sedemnásť ľudí vrátane dvoch bývalých riaditeľov vojenských tajných služieb či podnikateľa blízkeho politikom a súčasnému generálnemu prokurátorovi NAKA podozrieva, že v rokoch 2013 až 2020 na predražených zákazkách štát obrali o 74 miliónov eur.

Pre kontext, o akú sumu ide – o takmer rovnakú Slovensko prišlo v dôsledku známej emisnej kauzy z obdobia prvej vlády Roberta Fica (nikdy za ňu nikoho nepotrestali), pri pokuse vysúdiť od TV Markíza pomocou falošných zmeniek išlo o 69 miliónov (Marian Kočner a Pavol Rusko dostali 19 rokov natvrdo).

Dozorový prokurátor Ondrej Repa opísal, že štát od zahraničných dodávateľov obstaral tovary za 200 miliónov eur, pričom sprostredkovateľ ich získal omnoho lacnejšie. Spomínaných 74 miliónov mu zostalo bez toho, aby išlo o výsledok reálnej obchodnej činnosti. Podozriví sa ich potom snažili legalizovať.

Na slovenské pomery teda ide o kauzu, ktorá sa veľkosťou podvodu vyrovná tým najznámejším, ale prekonáva ich inými okolnosťami.

Tesne pred voľbami. Tou prvou je čas, v ktorej sme sa o nej dozvedeli. Policajná razia a následná tlačová beseda za účasti policajného prezidenta Štefana Hamrana sa odohrali necelé dva týždne pred parlamentnými voľbami.

Policajti tvrdia, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Akcia Vírus

Hlas

Ľudovít Ódor / úradnícka vláda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

OĽaNO

Progresívne Slovensko

Robert Fico

Sme rodina

Smer

Komentáre

Teraz najčítanejšie