Denník N

Na veku nezáleží a netreba mať ani matematické zmýšľanie. Skladanie Rubikovej kocky je naozaj pre všetkých

Hráči počas prestávky v oddychovej miestnosti. Foto - Tomáš Goda
Hráči počas prestávky v oddychovej miestnosti. Foto – Tomáš Goda

Aj keď sú vo svete majstrovstvá v rýchlostnom skladaní Rubikovej kocky bežnou praxou, na Slovensku boli minulý víkend prvýkrát. Prišli si na ne zahrať hráči z celej Európy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V presvetlenej školskej hale sa ozýva iba zvuk jemného šťukania, vrzgot stoličiek a povzbudzujúce hlasy pozorovateľov, najmä rodičov. Na radoch stolov vynikajú farebné šesťstranné predmety, ktoré čakajú, kým ich usporiadajú šikovné prsty hráčov.

„Toto sú prvé majstrovstvá Slovenska v rýchlostnom skladaní Rubikových kociek,“ hovorí 18-ročný organizátor a delegát Šimon Borovský. Medzi prstami pritom svižne otáča malú kocku, až pokým nezmizne rôznofarebná mozaika. „Na veku a pohlaví nezáleží, prihlásiť sa môže každý,“ dopĺňa.

Prvé slovenské majstrovstvá sa podarili iniciatíve Speedcubing Slovakia zorganizovať minulý víkend v priestoroch bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v bratislavskej Petržalke. Tešili sa najmä veľkej účasti – do turnaja sa prihlásilo 115 hráčov a hráčok. Okrem slovenských speedcuberov (pomenovanie hráčov Rubikovej kocky) prišli svoj talent a stratégiu ukázať aj súťažiaci z 15 krajín Európy.

Organizátor a slovenský delegát Šimon Borovský (vpravo). Foto – Tomáš Goda

Prvé menšie súťaže začal Šimon Borovský organizovať ešte minulý rok v lete. „Pred covidom na Slovensku usporadúvali podobné akcie hlavne Maďari, pretože sme nemali žiadneho delegáta. Ten musí prísť na každú oficiálnu súťaž, aby dohliadal na dodržiavanie pravidiel,” vysvetľuje.

Popri štúdiu na strednej škole sa tak rozhodol stať delegátom a organizovať súťaže aj vo svojej domovine.

Svoju prvú kocku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Pekné veci

Slovensko

Teraz najčítanejšie