Denník N

Moderátor ČT Moravec: Politici ako Fico sa v honbe za hlasmi dopúšťajú vecí, ktoré ich dobehnú

Moderátor Václav Moravec. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek
Moderátor Václav Moravec. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

Politici ako Robert Fico sa v honbe za hlasmi dopúšťajú vecí, ktoré ich raz dobehnú, vraví český novinár Václav Moravec.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Václav Moravec (49) je novinár, v Českej televízii moderuje politickú diskusiu Otázky Václava Moravca. Okrem toho prednáša na Fakulte sociálnych vied Karlovej univerzity a je hlavným koordinátorom Stredoeurópskeho strediska pre výskum digitálnych médií (CEDMO).

V rozhovore hovorí:

  • o čom podľa jeho názoru budú slovenské voľby;
  • v čom sa od Roberta Fica inšpiruje Andrej Babiš;
  • akú rolu ešte pred voľbami hrajú televízne debaty;
  • ale aj o postoji Slovákov k demokracii;
  • či budú Česko a Slovensko ruskou guberniou.

Vaša politická debata Otázky Václava Moravca, ktorú vysiela Česká televízia v nedeľu napoludnie, bude mať budúci rok dvadsať rokov. To sú dve dekády každotýždenných politických debát s jedným moderátorom. Ako veľmi ste vďaka tomu pri sledovaní politiky otupeli? Vyruší vás ešte niečo?

Nepochybne, pretože prostredie, v ktorom sa politické debaty odohrávajú, sa za dvadsať rokov výrazne zmenilo. Keď sa človek pozrie na britských alebo amerických moderátorov, tak je skôr tradíciou, že čím dlhšie to človek robí, tým je skúsenejší. Ale to neznamená, že je to rutinný postup. Pozrite sa, ako sieťové digitálne médiá, sociálne siete, výrazne zmenili politické debaty, ale aj mediálny svet ako taký.

Mňa v poslednej dekáde prekvapuje, čo všetko je možné a ako politikom prechádza to, čo im neprechádzalo, keď sa Otázky začínali. To je zásadná premena. Áno, človek je skúsený v tom, ako situáciu zvládnuť, ale politický diskurz a kvalita diskusie vo verejnej sfére sa za posledných desať rokov, teda od nástupu sociálnych sietí, výrazne zmenili. Moderátor si zvyká.

Takže vás vyrušili zábery, na ktorých bývalý slovenský premiér bojuje s bývalým ministrom vnútra o mikrofón, jeden sa bráni kopancom a druhému pribehne vypomôcť jeho stranícky kolega, ktorý svojho protivníka dvakrát udrie päsťou. Je to niečo nevídané?

Keď z Čiech a Moravy sledujem slovenskú politiku, zdá sa mi, že je u vás úroveň politickej diskusie horšia. Nechcem povedať, že ma to neprekvapuje, ale ste temperamentnejší. Na jednej strane je to to, čo sa mi na Slovákoch páči a čo mám rád. Ste otvorenejší a vrúcnejší, ale zároveň ste viac horúce hlavy.

U nás, pretože sme bližšie k Nemecku, by takéto množstvo útokov asi možné nebolo. Keď som videl Igora Matoviča s – teraz som zabudol meno pani poslankyne – v diskusii na Jojke, kde padali nadávky do psychopatov…

Bola to Jana Bittó Cigániková z SaS.

Áno. Nechcem povedať, že toto je u vás bežné, pretože by som tým robil verejnú diskusiu na Slovensku upadnutejšou, než v skutočnosti je. Ale vy máte krčmy, borovičky, máte trochu viac horúce hlavy, ako máme my Česi, Moravania a Slezania. Slovensko v mojich očiach zažilo zlom vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Nikdy by som si nepripustil, že v našom československom geografickom priestore je možné zabiť novinára. Incident Igora Matoviča s Robertom Kaliňákom ma teda neprekvapil. Navyše potom som videl ďalšie slovné útoky a agresiu. Predvolebná kampaň je vyhrotená aj v Českej republike, ale u vás je to výraznejšie.

Keď hovoríme o fyzických incidentoch, tak príklady sú aj v Česku. Pamätám si legendárnu hrozbu „flákancom“ od poslanca Volného, ale aj facku, ktorú dal Miroslav Macek Davidovi Ráthovi. Ale predsa len, na Slovensku sme teraz videli bitku expremiéra s exministrom vnútra. Je to iná liga? Viete si predstaviť, že by k takémuto incidentu s účasťou takýchto aktérov došlo v Českej republike?

Je to iná liga. A dovolím si tvrdiť, že u nás by aktéri takého incidentu z obidvoch strán boli viac potrestaní. Nevidím do hlavy Igora Matoviča, ale fakt, že mal v aute kameru, naznačuje, že nepochybne počítal s tým, že reakcia Roberta Kaliňáka bude taká, ako bola. U nás by zrejme prišlo zásadné zdesenie verejnosti. Ale na druhej strane, pozrite sa, čo sa deje v Spojených štátoch amerických; znovu sa vraciam k sociálnym sieťam a k ekonomike emócií.

Vplyvom sociálnych sietí sa hranice posúvajú a my si na to začíname zvykať. Mne by pred dvadsiatimi-tridsiatimi rokmi ani nenapadlo, že akýkoľvek americký prezident – je jedno, či demokrat, republikán, alebo nezávislý s podporou republikánov – bude podporovať útok na Kapitol. Myslím, že všetky tieto deje sú súčasťou širšieho globálneho technologického a emocionálneho posunu. Potom už záleží na tom, aká odolná je spoločnosť.

Slovenská je menej?

Znovu sa vrátim k Českej republike. My si hranice posúvame tiež. Ale všimnite si, ako bol vtedy odsúdený Miroslav Macek. A poslanec Lubomír Volný si svojimi výtržnosťami takisto veľmi nepomohol, lebo sa po nich už nedostal do poslaneckej snemovne. Jeho extrémistické prejavy v snemovni a jeho správanie mu nepriniesli obľúbenosť. Vďakabohu za vyspelosť českých voličov.

O čom podľa vás budú slovenské voľby?

O mnohých skúškach pre jednotlivých politikov. Bude to skvelá skúška pre Roberta Fica, s ktorým som mal ako novinár a moderátor Otázok skúsenosť veľakrát. Je pre mňa zaujímavý model na štúdium. V minulosti som sa v ňom už raz zmýlil. Keď prvýkrát vyhral voľby a stal sa premiérom, myslel som si, že bude brzdiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Hoaxy a propaganda

Igor Matovič

Robert Fico

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie