Denník N

Utorok bol príšerný pre diplomatov aj ľudí v Karabachu. Deň po útoku Azerbajdžanu však prišla dohoda o prímerí

Azerbajdžan v Náhornom Karabachu začal "protiteroristickú operáciu". Foto - TASR/AP
Azerbajdžan v Náhornom Karabachu začal „protiteroristickú operáciu“. Foto – TASR/AP

Aktualizované 20. 9. o 11.20: Úrady separatistickej republiky v Náhornom Karabachu súhlasili s podmienkami prímeria, platiť by malo od stredajšieho obeda.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mestá bez elektriny a pod intenzívnou paľbou azerbajdžanského delostrelectva. Tak vyzeral prvý deň „protiteroristickej operácie“, ktorým Baku v utorok ukončilo trojročné prímerie v Náhornom Karabachu. Útoky pokračovali v noci a podľa obyvateľov oblasti aj v stredu ráno.

Podľa miestnych úradov v dôsledku vojenskej akcie zomrelo už vyše 27 ľudí vrátane dvoch civilistov. Viac než dvesto ľudí bolo ranených a tisíce museli evakuovať.

Karabach je hornatý región, v ktorom žije zhruba 120-tisíc etnických Arménov. Hoci medzinárodné spoločenstvo považuje Náhorný Karabach za azerbajdžanské územie, značnú časť jeho územia kontrolujú etnickí Arméni. Región do veľkej miery závisí od podpory arménskej vlády.

Azerbajdžan zdôrazňoval, že bude pokračovať v útokoch, kým sa arménski separatisti nevzdajú. V stredu dopoludnia úrady v separatistickej republike v Náhornom Karabachu súhlasili s dohodou, ktorá zahŕňa stiahnutie a následné úplne odzbrojenie jednotiek v regióne. Dohody podľa BBC aj ruskej agentúry Interfax sprostredkovali ruské mierové sily, ktoré sú v regióne.

Na základe tejto dohody by sa z Náhorného Karabachu mala stiahnuť aj ťažká technika.

Najpozitívnejší scenár podľa Meduzy: Azerbajdžan aj tak prevezme Karabach

Analytik Thomas de Waal, ktorý sa dlhodobo venuje Kaukazu, utorok zhodnotil ako príšerný deň pre západných diplomatov, mierotvorcov a predovšetkým obyvateľov Karabachu.

Britský expert ešte pred stredajšou dohodou varoval, že situácia by mohla byť ešte horšia. Jeho obavy spočívali v tom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Svet

Teraz najčítanejšie