Denník N

Aj Rómovia z Detvy majú obavy z vlády Smeru s Republikou, vraví miestny sociálny pracovník

Detva. Foto N - Daniel Vražda
Detva. Foto N – Daniel Vražda

V Detve už takmer nestretnete chlapa, ktorý nepracuje. Rómovia aj tak nechcú voliť, vraví Branislav Oláh.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Branislav Oláh, 49-ročný terénny sociálny pracovník z Detvy, si veľmi dobre pamätá na koniec februára 2020, na parlamentné voľby. Na rozdiel od septembra 2023 vedel, že pôjde voliť aj komu dá hlas. Ešte pred vyhlásením výsledkov sedeli s priateľmi a odhadovali, ako to dopadne. Myslel si, že vyhrá Smer, takže percentá OĽaNO Igora Matoviča ho prekvapili. Jeho hlas pre koalíciu Progresívneho Slovenska a Spolu mu prepadol.

Teraz pár dní pred voľbami sedí v reštaurácii jedného z detvianskych supermarketov, ktorý akoby kopíroval svojou veľkosťou vplyv Detvy na výsledky volieb. Je podstatne menší ako tie v krajských mestách, ale určite nie je bezvýznamný.

V okrese Detva pred tri a pol rokom vyhral Smer s 26,2 percenta, OĽaNO bolo druhé s takmer dvadsiatimi. Tretia ĽSNS Mariana Kotlebu tam mala 12 percent. Okres Detva má 32-tisíc obyvateľov, v meste žije takmer 15-tisíc ľudí. Nezamestnanosť je tam 5,45 percenta, čo je dokonca lepšie ako celoslovenský priemer.

V Detve žije veľká rómska komunita, asi desatina obyvateľov sú Rómovia. S Branislavom Oláhom sme hovorili o tom, ako rozmýšľajú o voľbách, čo pre nich urobili politici v posledných rokoch a ako vnímajú Igora Matoviča, Roberta Fica či aj Milana Uhríka a jeho Republiku. Z Detvy je aj Miroslav Suja, dvojka kandidátky Republiky.

Rómovia v kampani a zamestnaní v Detve

Rómov sa v posledných dňoch pokúsil do kampane vtiahnuť predseda Smeru Robert Fico. Po témach migrantov a po vyšetrovaní jeho ľudí vyhlásil, že voči Rómom treba prijať tvrdšie pravidlá. „Sú Rómovia, ktorí pracujú, ktorí si plnia svoje povinnosti, a tých treba vždy oddeliť od väčšiny, ktorá také vlastnosti nemá,“ povedal predseda Smeru v 10-minútovom predvolebnom rozhovore v RTVS. Nepovedal, aké tvrdšie pravidlá má na mysli.

Braňo Oláh robí 17 rokov terénneho sociálneho pracovníka. „Hlavne verím práci, ktorú robím,“ zdôrazňuje.

Vyvracia Ficove slová o tom, že väčšina Rómov nepracuje – tu v Detve to neplatí.

Priamo v pätnásťtisícovej Detve žije okolo 1100 Rómov a v okrese aj s priľahlými obcami to vychádza na asi 10 percent.

„Zamestnanosť v komunite stúpa postupne už osem až desať rokov. Muža už takmer nenájdete doma,“ hovorí spokojne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie