Denník N

Azerbajdžan za deň dosiahol, čo chcel. Náhorný Karabach kapituloval a pristúpi k rokovaniam

Pred rokovaniami je najdôležitejšou otázkou bezpečnosť etnických Arménov žijúcich na území Náhorného Karabachu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po mesiacoch blokády humanitárnej pomoci a týždňoch presúvania vojenskej techniky Azerbajdžan v utorok spustil „protiteroristickú operáciu“ v Náhornom Karabachu.

Počas celého dňa zo vzduchu útočil na armádu samozvanej republiky, ktorá je dlhodobo závislá od pomoci Arménska. Lenže hoci väčšinu jej obyvateľstva tvoria etnickí Arméni, podľa medzinárodného spoločenstva patrí Azerbajdžanu.

Baku predstaviteľom Karabachu odkázalo, že operáciu nezastaví, kým nerozpustí a nestiahne svoju armádu. Viacerí experti odhadovali, že Karabach na takú radikálnu požiadavku nepristúpi.

Po dni tvrdých bojov, pri ktorých zomrelo najmenej 32 ľudí vrátane civilistov, však Arméni z regiónu predsa súhlasili s prímerím, čo viacerí označujú za ich kompletnú kapituláciu. Vo štvrtok by sa mali obe strany stretnúť a oficiálne rokovať.

Azerbajdžanské televízne stanice už vysielajú zábery karabašských vojakov opúšťajúcich svoje pozície. Miestni však pol hodiny po ohlásení prímeria tvrdili, že v regióne naďalej počuť streľbu.

Hlavná otázka pred rokovaniami: čo bude s Arménmi z Karabachu?

Separatistické sily z Karabachu súhlasili s prímerím, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Svet

Teraz najčítanejšie