Denník N

Taylor Swift pôsobí ako dievča odvedľa, no lístok na jej viedenský koncert bude príliš drahý aj pre verných fanúšikov

Taylor Swift na MTV Video Music Awards 12. septembra 2023. Foto - TASR/AP
Taylor Swift na MTV Video Music Awards 12. septembra 2023. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Máloktorá popová hviezda dnes žne taký úspech ako 33-ročná americká speváčka Taylor Swift.

V rebríčkoch hitov láme rekordy The Beatles, americké mestá na jej počesť dočasne pomenúvajú ulice, na svetových univerzitách vyučujú o nej predmety a jej prebiehajúce turné po Spojených štátoch s názvom Eras Tour je už teraz najziskovejšie v histórii.

Turné odštartovalo už v marci a speváčka v rámci trojhodinovej šou v každom meste predvedie 44 piesní, ktoré tvoria prierez celou jej kariérou.

Keď Swift na sociálnej sieti oznámila, že v rámci európskeho turné budúci rok pridáva ďalších 14 miest vrátane Viedne a Varšavy, v komentároch na sociálnej sieti sa jej ozval aj kanadský premiér Justin Trudeau: „To som ja, ahoj. Viem o miestach v Kanade, ktoré by ťa rady privítali. Tak nech to nie je ďalšie kruté leto. Dúfame, že sa čoskoro uvidíme,“ napísal premiér.

Vetou „To som ja, ahoj“ (v angličtine „It’s me, hi“) a výrazom kruté leto, teda cruel summer, odkazoval na jej známe hity Anti-Hero Cruel Summer

Pozreli sme sa na niekoľko faktorov, ktoré Taylor Swift odlišujú od iných popových hviezd a ktoré prispeli k jej obrovskému úspechu. A spýtali sme sa aj fanúšičky a fanúšika zo Slovenska, čo ich na speváčke oslovilo a v čom ju, naopak, vnímajú kriticky.

Dievča odvedľa, ktoré vám upečie keksíky

Je niekoľko dôvodov, prečo je dnes Taylor Swift celosvetovou hviezdou prijateľnou pre široké masy.

Najmä u swifties (slangový názov pre fanúšikov Taylor Swift) z USA vyvoláva svojimi textami a aj svojou štylizáciou dojem „dievčaťa odvedľa“. Keď vydala svoj prvý album, mala len 15 rokov. V tom veku sa v jej tvorbe, prirodzene, objavovali témy prvých stredoškolských lások (tie reflektuje s odstupom aj v neskorších albumoch), kamarátstiev či maturitného plesu, s ktorými sa dokážu ľahko stotožniť mnohí Američania zo strednej triedy.

Podľa demografického výskumu od spoločnosti Morning Consult Pro je až 45 percent fanúšičiek a fanúšikov Taylor Swift

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Mladí

Vzťahy

Životy žien

Kultúra

Teraz najčítanejšie