Denník N

Japonsko ukazuje, ako bude vyzerať zostarnutý Západ: dôchodcovia v práci a kolabujúca ekonomika

Japonka Misao Okawa pri oslave svojich 117. narodenín. Foto – TASR/AP
Japonka Misao Okawa pri oslave svojich 117. narodenín. Foto – TASR/AP

Japonsko je oficiálne najstaršou krajinou sveta, aspoň pokiaľ ide o podiel starších ľudí v celkovej populácii. Podobný trend čaká aj nás.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Väčšina vyspelých krajín už dnes prakticky nemá šancu vyhnúť sa tomuto zlému scenáru. No v jednej krajine sveta ho vidno voľným okom práve teraz a je to znepokojujúci pohľad.

Kým v západných krajinách sa predvolebný súboj často točí okolo témy nezvyšovania veku odchodu do dôchodku, vo vymierajúcom Japonsku to prakticky ani nie je predmetom debaty. Milióny dôchodcov tam už dnes pracujú aj napriek tomu, že poberajú penziu. Dôvod je jednoduchý – nemá ich kto nahradiť.

Japonsko sa tento týždeň oficiálne stalo prvou krajinou planéty, kde je každý desiaty jeho obyvateľ starší ako 80 rokov. V absolútnych číslach ide o viac ako 13 miliónov Japoncov. Prívlastok „najstaršej krajiny sveta“ Japonsku patrí aj preto, že dnes až každý tretí jeho obyvateľ má viac ako 65 rokov. Spolu s maličkým Monakom je to vôbec najviac na svete.

Prestarnutá populácia Japonsku neprináša len ekonomické problémy, ktoré vyčerpávajú jeho sociálny systém. Téma zároveň rozpútala debatu o niečom, čo by bolo v iných západných kultúrach nemysliteľné – či by starší ľudia nemali zvažovať predčasný odchod z tohto sveta.

Akademik z univerzity provokuje samovraždami

Americký akademik japonského pôvodu Yusuke Narita má trochu zvláštnu záľubu. Cez deň na prestížnej Yalovej univerzite vyučuje ekonómiu vzdelávania, vo voľnom čase budí pozornosť na sociálnych médiách v celkom inej téme. Rozmýšľa nad tým, či by japonskí penzisti nemali odísť z tohto sveta dobrovoľne.

„Myslím si, že jediné riešenie je celkom jasné,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dôchodky a dôchodkový vek

Svet

Teraz najčítanejšie