Denník N

Svetový newsfilter: Čo ukázal tajný dokument o tom, ako sa Poľsko chcelo brániť ruskej invázii

Foto - Twitter
Foto – Twitter

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dobrý deň,

politici v predvolebnej kampani často prekračujú hranice a uchyľujú sa ku krokom, ktoré vyvolávajú nenávisť a v konečnom dôsledku poškodia krajinu. Netýka sa to len Slovenska, aktuálne príklady nájdeme aj v Poľsku, kde pred parlamentnými voľbami, ktoré budú 15. októbra, takisto prebieha boj o voličov.

Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) to mesiac pred voľbami posunula na úplne novú úroveň a vytiahla donedávna tajné dokumenty, ktorými chce vystrašiť Poliakov a diskreditovať expremiéra Donalda Tuska.

O čo ide: Odpor voči Rusku je v Poľsku veľký. Po ruskej invázii na Ukrajinu sa ešte znásobil a PiS to chce využiť. Tentoraz to robí prostredníctvom ministra obrany Mariusza Błaszczaka. Ten sa v zelenej košeli, ktorá vyzerá ako zo šatníka Volodymyra Zelenského, postavil pred kameru a ukázal časť starších plánov na obranu Poľska pred potenciálnou ruskou inváziou.

Ak nepoznáte kontext, tak útržok plánov z jeho videa vyzerá pre Poľsko veľmi zle. Najhrozivejšie z pohľadu obyvateľa Poľska pôsobí, že vláda bola podľa ministra pripravená vzdať sa bez boja a za týždeň veľkej časti krajiny – až po pravý breh Visly.

Błaszczak to ešte eskaluje, keď rozpráva, že v Lubline či Rzeszówe, mestách, ktoré sú za touto líniou, sa mohli odohrať zverstvá ako v Buči. PiS efekt svojho videa znásobila tým, že ho zverejnila v deň, keď si Poľsko pripomínalo 84. výročie útoku Sovietskeho zväzu.

Čo im vyčítajú: Plán, ktorý ukázal minister obrany, je skutočný. Nikto to nespochybňuje. Je z roku 2011, teda z obdobia, keď bol premiérom Donald Tusk, momentálne líder opozičnej Občianskej platformy, ktorá je vo voľbách najväčším súperom PiS.

Ako poznamenal portál Politico, téza, že Tuska a jeho liberálov z varšavskej kaviarne nezaujíma východ Poľska, a preto by nemali problém vzdať sa ho bez boja, má slúžiť na mobilizáciu voličov v tejto oblasti krajiny.

Poľskí vojenskí analytici a bývalí vysokí predstavitelia armády však hovoria, že to tak vôbec nie je. Analytik Jarosław Wolski sa na dokument pozrel detailnejšie a opísal, že v skutočnosti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Poľské voľby

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie