Denník N

Začína festival [fjúžn], najväčšie multižánrové podujatie o cudzincoch

Nadácia Milana Šimečku vás pozýva na 18. ročník festivalu [fjúžn], ktorý sa bude konať v dňoch 22. – 29. septembra v Bratislave. Hlavnou témou je Porozumenie. Bohatý program tvorí viac ako dvadsať podujatí, ktoré pripravili v spolupráci s cudzineckými komunitami a organizáciami. Na koncertoch, komunitných akciách, výstavách, divadelných predstaveniach či aktivitách pre deti predstavia účinkujúcich z mnohých krajín sveta. 

Jedným z cieľov festivalu [fjúžn] je priblížiť verejnosti život cudzincov a cudziniek žijúcich na Slovensku, ktorých v spoločnosti nie je veľmi počuť ani vidieť.

Porozumej svetu, ktorý máme doma

Na Slovensku žije skoro 300-tisícich ľudí z cudziny a ich počet z roka na rok narastá. Vojna na Ukrajine pôvodné čísla znásobila, i keď stále patríme ku krajinám Európskej únie, ktoré majú najnižší podiel ľudí z cudziny.

Cudzinci a cudzinky sú našimi susedmi, kolegyňami, priateľmi či rodinnými príslušníčkami. Tvoria neoddeliteľnú súčasť našej spoločnosti, menia ju a robia Slovensko rozmanitejšou krajinou. Počas festivalu [fjúžn] budeme hľadať odpovede na otázku, ako si dokážeme navzájom viac porozumieť. Veríme, že osobný kontakt je tým najlepším spôsobom, ako búrať bariéry na oboch stranách.

Otvorenie festivalu – Humans of [fjúžn] na tanieri 

Každoročnou súčasťou festivalu je koncept Humans of [fjúžn], ktorý prináša príbehy vybraných osobností pochádzajúcich z inej krajiny či kultúry.

Tohtoročnými Humans of [fjúžn] sú Naomi Hužovičová, Kasha Potrohosh, Katarína Živanović, Yehuda Gabrielita Madjiah a Vladyslav Yatskovyi, ktorých predstavíme na otvorení festivalu. Počas večera zaznejú ich príbehy a ochutnáte jedlá ich domovských krajín – Indonézie, Srbska, Kanady a Ukrajiny. Atmosféru večera spríjemní hlas sýrskej speváčky Lary Abou Hamdan, ktorá neskôr vystúpi aj spoločne s DJ Bobsanom a bubeníkom Marekom Drummerom.

Katarína Živanović

Koncerty, komunitné podujatia, koncerty, výstavy aj program pre deti

Headlinerom hudobnej časti programu je niekoľkonásobne ocenený britský DJ Conducta. V rámci koncertov Equal zahrajú ukrajinská skladateľka Katarina Gryvul a peruánsky digitálny umelec Alex Guevara, a v ojedinelej spoločnej formácii aj pražská hudobníčka Ursula Sereghy a škótsko-český projekt Evil Medvěd.

Kataryna Gryvul & Alex Guevara

Tešiť sa môžete aj na koncert trnavského rappera Boy Wondera a živelné DJ-ské sety DJ Kansiika, Romskiho a Kewua. S Kewuom sa bude naživo rozprávať otec Mirec vo [fjúžn] epizóde podcastu Za hudbou.

[fjúžn] zóna je už tradičnou súčasťou sobotného Dobrého trhu. Na malých aj veľkých čaká bohatý program, ako aj stretnutia s ľuďmi z rozmanitých komunít.

Festival bude pokračovať v komunitnom duchu Ukrajinskou nedeľou v Novej Cvernovke, ktorá je venovaná všetkým ukrajinským a slovenským deťom a ich rodinám. Večer prečíta svoje slovensko-ukrajinské básne Anna Siedykh v sprievode ukrajinskej DJ-ky Olhy Bekenshtein. Záverečnou bodkou za Ukrajinskou nedeľou bude tragikomická road movie Moje tiché myšlienky, ktorú premietnu v rámci kinovečerov s HOROVODom.

V nadväznosti na prebiehajúcu výstavu v Kunsthalle Bratislava Nhớ: Priestor medzi jedným a druhým koncom a septembrové číslo Kapitálu venované téme Vietnam vás pozývame aj na podujatie Vietnam doma, ktorý spája témy umelcov a umelkýň vietnamskej komunity v Česku a na Slovensku.

Tešiť sa môžete aj na dve multižánrové storytellingové podujatia – Príbehy na dobrú noc, ktoré usporadúva Medzinárodná spoločnosť pre umenie a kultúru a Slovenská Tepláreň.

S Magnificent Picnic ochutnáte jesenné dobroty ukrajinského šéfkuchára Maksyma Dudka počas benefičnej pop-up večere na podporu Ukrajiny.

Nebude chýbať ani anglický stand-up z dielne Joke’s On You či tradičný [fjúžn] walk, ktorý povedie Irina pochádzajúca z malej dedinky na Sibíri. Čaká vás aj Divadlo Fórum, bláznivý kreatívny workshop o jazykoch, hry prepájajúce slovenskú a ukrajinskú komunitu, ale aj swap cudzojazyčných kníh.

Vizuálne umenie zastúpia výstavy Kvet Nguyen: Humans of [fjúžn], Magdaléna a Noel Rojo: Ženy, ktoré zostali v Mexiku, Senegale a Etiópii a Ženy, ktoré zostali v Indii, Nhớ: Priestor medzi jedným a druhým koncom, umelecké dielo Laca Saba A teraz niečo o vojne a zážitkové multimediálne dielo xBit: Opustiť domov a utekať.

Magdaléna a Noel Rojo: Ženy, ktoré zostali v Indii

Kompletný program festivalu nájdete na www.festival.fjuzn.sk alebo na Facebooku.

O festivale [fjúžn]

Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku už od roku 2006 a postupne sa stal najväčším multižánrovým a multikultúrnym podujatím zameraným na migráciu a cudzincov na Slovensku. Prekračuje rámec jedného druhu umenia a ponúka bohatý program zložený z koncertov, výstav, literatúry, divadla, filmu, workshopov, prednášok a prezentácií, diskusií, komunitných podujatí, či programu pre deti, školských akcií a mnohých iných aktivít.

V súčasnosti je [fjúžn] už celoročný program nadácie zameraný na zviditeľňovanie cudzincov a cudziniek medzi nami, ako aj na prezentáciu komunitných projektov nových menšín (migranti, nové náboženské skupiny). Okrem festivalu realizujeme širokú škálu aktivít ako oslavy Svetového dňa utečencov, prehliadky [fjúžn] walks, portál www.fjuzn.sk. A od roku 2019 sú to aj podujatia [fjúžn] na cestách, prostredníctvom ktorých prezentujeme život a kultúru cudzincov a cudziniek v mestách po celom Slovensku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie