Denník N

Čo hovoria prieskumy, objavia sa „skrytí voliči“ a koľkí sú nerozhodnutí? Odpovedajú riaditelia AKO, Focusu a Ipsosu

Riaditelia troch prieskumných agentúr podrobne vysvetľujú, čo naznačujú najaktuálnejšie prieskumy, aj to, či môže vyhrať niekto iný ako Smer, prečo má Sme rodina vážny problém a či sa Matovičovi a OĽaNO podarilo reštartovať kampaň.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Niečo vyše týždňa pred voľbami sa voliči snažia čítať, ako by mohli dopadnúť voľby – aj z prieskumov agentúr AKOFocus, najaktuálnejšie čísla ukázala vo štvrtok agentúra Ipsos. Všetky tri agentúry zbierajú dáta ešte na posledné prieskumy, zrejme ich zverejnia v stredu 27. septembra, posledný deň pred moratóriom.

Štvrtkový prieskum Ipsosu, ktorý si objednal denník Pravda, v zásade potvrdzuje trendy z meraní ostatných agentúr. S náskokom niekoľkých percentuálnych bodov vedie strana Smer, na druhom mieste je Progresívne Slovensko pred Hlasom.

Podobne ako AKO a Focus aj prieskum Ipsosu upozorňuje na množstvo strán, ktoré sa pohybujú okolo 5-percentného (v prípade trojkoalície vedenej OĽaNO 7-percentného) kvóra na vstup do parlamentu. Podľa Ipsosu reálne hrozí aj povolebný pat.

Riaditeľov prieskumných agentúr sme sa pýtali, ako máme aktuálne dáta chápať, aké trendy sú za nimi, ako sa môžu čísla meniť do volieb aj akú volebnú účasť odhadujú. Odpovedajú riaditeľ Focusu Martin Slosiarik, riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský a riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích.

Video: Hankovský, Hřích, Slosiarik: Čo ukazujú posledné prieskumy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

OĽaNO

Prieskumy preferencií

Progresívne Slovensko

Republika

Sme rodina

Smer

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie