Denník N

Putin neuniesol poníženie od Prigožina. Mal by sa modliť, aby Kadyrov prežil, vraví ruský politológ

Vladimir Putin a Ramzan Kadyrov. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin a Ramzan Kadyrov. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Čo by pre Rusko a Čečensko znamenalo úmrtie Ramzana Kadyrova, o ktorého zlom zdravotnom stave sa teraz špekuluje? Prečo mohol byť atentát – ak to teda atentát bol – na Jevgenija Prigožina uponáhľaný? A je možné, že ruské elity nakoniec zvrhnú Vladimira Putina? Aj na to vo veľkom rozhovore odpovedá ruský politológ Stanislav Belkovskij.

Na čo sa okrem iného pýtame:

  • či je možné, že Kadyrova otrávil Putin;
  • či mohol Prigožin Putina vydierať;
  • a či príde v Rusku ďalšia vlna mobilizácie.

Rada by som začala témou, nad ktorou už niekoľko dní všetci premýšľajú. Ramzan Kadyrov je v stave Schrödingerovej mačky – nie je známe, či je živý alebo mŕtvy. Čo sa podľa vás stane, ak sa ukáže, že zomrel?

Najprv si povedzme, aká je teraz hlavná verzia: Kadyrov je v centrálnej klinickej nemocnici v Moskve na hemodialýze v dôsledku zlyhania obličiek. Nemocnica je obklopená jeho početnou ochrankou a boli tam spozorované autá jeho najbližších spolupracovníkov.

Dôležité je, že Putinov tlačový hovorca Dmitrij Peskov ani zástupcovia čečenských úradov situáciu nekomentujú, čo však naznačuje, že Ramzan Achmatovič je v zlom stave. Ak by na tom nebol tak zle, určite by povedali, že sa Kadyrov teší plnému zdraviu. Nikto tak údajne nič nevie, čo znamená, že je príliš riskantné sa k tomu vyjadrovať.

Ramzan Kadyrov je, samozrejme, kľúčovou postavou nielen v Čečensku, ale aj na severnom Kaukaze. Je zároveň dôležitou postavou vo vzťahoch Moskvy s islamskými silami vo svete vrátane sunnitských monarchov v Perzskom zálive.

V posledných desiatich rokoch sa Ramzan Kadyrov snažil zaujať pozíciu neformálneho vodcu ruskej islamskej ummy a človeka, ktorý komunikuje s časťou islamského sveta, predovšetkým s arabským svetom. Takže pokiaľ sa s ním niečo stane, bude to znamenať veľký otras. Na Kadyrova je naviazaná veľmi dôležitá komunikácia, ktorá sa bez neho jednoducho zrúti.

A v samotnom Čečensku?

V Čečensku nastane destabilizácia, pretože v čečenskom národe je veľa ľudí, ktorí sú s Kadyrovom nespokojní. Potreboval veľmi silné páky v podobe cukru a biča, aby udržal svojich ľudí poslušných. Bič v podobe likvidácie protivníkov a oponentov, cukor v podobe obrovských injekcií z federálneho rozpočtu do regiónov.

Ramzan Kadyrov sa týmito injekciami zámerne pýšil, dokonca ich zveličoval. V číslach sa nepomýlil, ale chcel zdôrazniť, aký zlatý dážď sa vďaka nemu znáša na Čečensko. A ak Kadyrov odíde, žiadny zlatý dážď nebude. To je dôležitá súčasť propagandistickej kampane Kadyrova zamierená na jeho vlastný národ. V tomto ohľade bol Vladimir Putin garantom jeho bezpečnosti, nie naopak.

Okrem toho je dôležité si uvedomiť, že v celom Čečensku si dôveru Kremľa vysoko cenia. Môj názor je, že väčšina Čečencov si skutočne praje, aby Čečensko zostalo súčasťou Ruska. A v tejto situácii má pre niektorých Čečencov značný význam skutočnosť, že čečenský vodca má blízko k Putinovi, že je jeho dôverníkom, že je neformálne významnejší než akýkoľvek iný gubernátor.

Teraz sa na sociálnych sieťach začína diskutovať – rovnako ako po smrti Jevgenija Prigožina –, či Putin nedal príkaz na možnú otravu Ramzana Kadyrova. Osobne sa mi tomu nechce veriť, pretože Kadyrov pre Putina nepredstavoval žiadnu hrozbu, na rozdiel od napríklad Girkina, ktorý ho priamo kritizoval, a ešte viac od Prigožina, ktorý vyvolal vzburu. Myslíte si, že Putin vedel o zdravotnom stave Kadyrova a že mohol nariadiť jeho otravu?

Verzia o otrave je podľa mňa nedôveryhodná. Domnievam sa, že Ramzan Achmatovič je chorý z prirodzených príčin a vinou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jevgenij Prigožin

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie