Denník N

Brali úplatky za Fica, skúšali to aj po ňom. Korupčné kauzy odhalili vyše stovku podozrivých

(Aktualizované 26. 9.) Okolo 130 ľudí stále čaká na výsledok korupčných káuz, v ktorých sa objavujú. Štyridsiatku podozrivých už súdy uznali vinnými. Vyšetrovanie na najvyšších poschodiach ukázalo, ako blízko mali k niekdajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi oligarchovia a ako vplyvní štátni funkcionári za éry Smeru brali úplatky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V politicky citlivých kauzách stále vyšetrujú a súdia okolo 130 ľudí. Medzi vyšetrovanými sú aj traja kandidáti Smeru – volebný líder Robert Fico, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák a niekdajší policajný prezident Tibor Gašpar.

Viac ako štyridsať zločincov je už z éry Smeru odsúdených, to znamená, že ich súdy na základe dôkazov potrestali za zločiny, ktoré spáchali.

Takýto je doterajší výsledok vyšetrovaní na najvyšších poschodiach, ktoré sa začali po rozviazaní rúk vyšetrovateľom a prokurátorom po voľbách v roku 2020, keď nastúpila k moci koalícia OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí.

Po vyše troch rokoch sú to už desaťtisíce strán vyšetrovacích spisov, tisícky strán súdnych rozhodnutí, desiatky hodín svedeckých výpovedí, ktoré zazneli pred vyšetrovateľmi, ale aj v súdnych sieňach. O fungovaní štátu počas vládnutia Smeru prehovorili spolupracujúci obvinení, podľa ktorých sa úplatky stali bežnou súčasťou životov „našich ľudí“ a nik sa nad tým nepozastavoval.

„Vedeli ste, že nič za tým nie je, nič nebude, nič sa nedeje a ste v tom systéme chránený,“ opísal, aké jednoduché bolo brať úplatky, bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, ktorého svedectvo pomohlo usvedčiť z korupcie aj Dušana Kováčika. Bývalého špeciálneho prokurátora si kúpila mafia.

Na základe dlhodobého sledovania vyšetrovaných káuz a súdnych procesov sme spísali kľúčové odhalenia, ako blízko mali k niekdajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi oligarchovia, čo sa dialo pri štátnych zákazkách za desiatky miliónov eur a ako brali úplatky vplyvní štátni funkcionári.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Smer

Špecializovaný trestný súd

Vojna v polícii

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie