Denník N

Študenti sa pýtali politikov: Sulík počíta najrýchlejšie, Matovič nás skúsil rozhodiť a Drucker rozpráva ako chatbot (+video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Richard Sulík odkazuje mladým, že na nadväzovanie vzťahov majú sociálne siete. Tamara Stohlová z PS nevedela povedať, kedy vzniklo Československo. A Igor Matovič hovorí, že študenti majú motivovať jeho, aby ostal a bojoval.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vrcholoví politici sa museli v štúdiu Denníka N postaviť pred tabuľu a vypočítať príklad. Richard Sulík z SaS povedal správny výsledok okamžite, ako doznela otázka.

Predseda OĽaNO Igor Matovič, deviatka kandidátky Hlasu Tomáš Drucker a aj štvorka Progresívneho Slovenska Tamara Stohlová si zadanie zapísali fixou a počítali pár minút. Stohlová pôsobila pri tabuli nervózne ako na maturite a správnou odpoveďou si nebola istá. Matovič počas zadania vtipkoval a písal na tabuľu volebné heslá.

Video: Študenti sa pýtajú politikov: Sulík, Matovič, Drucker a Stohlová (autorka: Martina Koník)

Traja stredoškoláci si pripravili pre politikov otázky, ktoré zaujímajú mladých ľudí. Pýtali sa ich, kedy pôjde generácia Z do dôchodku, či by niekoho nahlásili za fajčenie marihuany, alebo či sa majú báť povinnej vojenskej služby.

Kládli aj vedomostné otázky. Tamara Stohlová nevedela povedať rok vzniku prvej Československej republiky a ani to, kto bol jej prezidentom. Igor Matovič ani Richard Sulík zase netrafili najvyšší vrch Nízkych Tatier.

Štyri rozhovory sa odohrali krátko pred parlamentnými voľbami v televíznom štúdiu Denníka N. Politici rozprávali o svojom detstve, o svojich vzťahoch a kamarátstvach a aj o tom, aké Slovensko a akú planétu odovzdajú mladým ľuďom.

Študentov prekvapila odpoveď Igora Matoviča na to, ako by ich motivoval ostať na Slovensku. „Ja ako politik by som mal motivovať mladých ľudí? Rád by som videl, ako v týchto voľbách mladí ľudia budú motivovať mňa ako človeka, ktorý sa trinásť rokov snaží bojovať s ťažkou mafiou, ktorá ovládla štát,“ povedal líder koalície OĽaNO-Za ľudí-Kresťanská únia.

Politikov sa pýtali stredoškoláčky Hana Šedivová (18) z trnavského Gymnázia Jána Hollého a Nina Fabiánová (17) z nitrianskeho Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského, spolu s nimi bol v štúdiu aj Viktor Morovič (18), ktorý práve začína štúdium na vysokej škole Vysoké učení technické v Brne. Hanu a Viktora čakajú teraz v septembri ich prvé voľby. Traja študenti sa poznajú z akadémie Dasato, čo je neformálny ročný vzdelávací program pre aktívnych stredoškolákov.

Pred študentov sa posadili bývalý premiér a bývalý minister financií Igor Matovič (OĽaNO), bývalý minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), bývalý minister zdravotníctva a krátko aj vnútra Tomáš Drucker (Hlas) a environmentalistka Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko).

Odvahu odpovedať študentom na otázky nenašli Boris Kollár zo Sme rodina a Milan Majerský z KDH, ktorí účasť odmietli. Peter Pellegrini poslal za seba člena predsedníctva Tomáša Druckera. Na poslednú chvíľu účasť v diskusii zrušil aj predseda PS Michal Šimečka, namiesto neho prišla Tamara Stohlová, ktorá má v strane na starosti témy životného prostredia a mladých.

Popolvár, Malý princ aj Robinson Crusoe

Každému politikovi položili študenti osemnásť rovnakých otázok. Hana, Nina a Viktor vymýšľali otázky niekoľko týždňov počas letných prázdnin. Opierali sa pritom o vlastný malý prieskum, medzi mladými ľuďmi zisťovali, aké témy ich zaujímajú. Vyšli z toho najmä klíma, školstvo, zdravotníctvo, členstvo v EÚ a NATO a korupcia.

Politikov sa okrem toho pýtali na vedomosti a pokúšali sa ich dostať k tomu, aby prezradili aj niečo o sebe.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Mladí

Progresívne Slovensko

Richard Sulík

Študenti sa pýtajú politikov

Séria predvolebných rozhovorov trojice študentov s politikmi. Hovorili o tom, kedy pôjdu dnešní mladí ľudia do dôchodku, ako zastaviť klimatickú krízu, ako si nájsť kamarátov a politici rozprávali aj o svojej mladosti. Rozhovory budeme zverejňovať od nedele každý deň.

Tomáš Drucker

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie