Denník N

Denník chudobnej matky: V nočnej som odpadla od hladu. Zarábam, ale strácam syna

Ilustrácia – Adobe Stock
Ilustrácia – Adobe Stock

Desatina najchudobnejších slovenských domácností má čistý mesačný príjem v priemere 572 eur. Ako žijú pracujúci chudobní a čo hovoria pred voľbami politické strany o tom, ako im pomôžu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Na nočnej som odpadla. Chceli mi volať sanitku, ale odmietla som. Nechcela som, aby to niekto zistil. Je mi jasné, že to je od hladu a vyčerpanosti,“ zapísala si Milena 14. marca tohto roku do denníka.

„Malý je zasa chorý. Má vysoké teploty. Neviem s ním ísť ani k doktorke do Košíc. Ak mu aj predpíše lieky, nemám ich za čo kúpiť,“ napísala potom 24. júla, teda v čase, keď mnohé slovenské rodiny cestovali po svete na dovolenku alebo práve plánovali jej detaily. „Musela som ukončiť PN, pretože mi volali z agentúry, že keď budem ešte dlhšie doma, ukončia mi zmluvu. A potom nám už bude koniec.“

„Už druhý deň sme nejedli takmer nič.“

Milena z malej dediny na východe Slovenska si od začiatku roka 2023 píše denník. Poprosil som ju o to v januári.

Poznáme sa niekoľko rokov z jednej z mojich starších reportáží. Občas si napíšeme, ako sa majú naše rodiny.

Tento rok mal byť iný ako tie predchádzajúce. Jej syn mal už tri roky, konečne získala prácu. Verila, že sa im bude lepšie žiť. Jej partnerovi sa dlhodobo nedarí zamestnať sa, tak sa pri synovi vymenili. On je s dieťaťom doma, ona chodí na dvanásťhodinové služby vyrábať súčiastky do áut.

Ani pravidelný príjem však túto rodinu nedostal z dlžôb. Pred pár rokmi si kúpili spotrebiče na splátky a prestali splácať, exekúcie dnes dosahujú takmer dvetisíc eur. Ďalších niekoľko stoviek eur dlhujú ľuďom vo svojom okolí, od ktorých si požičiavali na jedlo. Keď príde výplata, jej veľkú časť zhltnú dlhy. Často idú spať hladní, často nevedia, ako prežijú do ďalšej výplaty. Napokon to vždy nejako zvládnu. V neustálom strese. Ale je to vlastne veľká záhada, ako sa to dá.

Aj o tom píše vo svojom denníku.

Ako pomôcť

V zbierke na pomoc Milene cez Donio.sk vyzbierali darcovia už viac ako desaťnásobok pôvodnej sumy. Milena darcom ďakuje a je rada, že zbierka pomôže aj iným – ako sme avizovali, polovica vyzbieranej sumy pôjde ďalším chudobným rodinám vybraným v spolupráci s fundraisingovou platformou Donio. Ďakujeme.

Nemám nič na jedenie v práci. Aspoň pijem veľa vody

13. februára 2023

Dnes som vstala o 7.00. Mám voľno a chystám sa do Košíc, čaká ma pohovor v agentúre. Hľadám si prácu na osem hodín, v mojej súčasnej práci sa robia dvanástky. Mám to tam rada, ale je to priveľa. Vyčerpáva ma to. Pomaly, ale isto si uvedomujem, že síce mám prácu, ale strácam svoju rodinu a nezvládnem starostlivosť o domácnosť.

Moje dieťa sa stále viac pripútava k svojmu otcovi, keďže sa mu veľmi málo venujem. Navarím, poupratujem a pomaly sa chystám spať, pretože ráno veľmi skoro vstávam.

14. februára 2023

Je 3.55 ráno a musím vstať do práce. Únava ma zmáha, no musím ju prekonať a ísť. Ani skorá ranná káva mi nepomáha prebudiť sa k životu. Vonku je zima a tma, zamykám dvere a idem na autobus. Prichádza presne o 4.41, posadím sa a natriasanie autobusu ma začína uspávať,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dobro s Denníkom N

Slovensko

Teraz najčítanejšie