Denník N

Za zle nasadený hidžáb na desať rokov za mreže. Čo sa v Iráne zmenilo za rok od smrti Amíníovej

Pamiatku Mahsy Amíní si na prvé výročie jej smrti uctili napríklad aj v Berlíne. Foto: TASR/AP
Pamiatku Mahsy Amíní si na prvé výročie jej smrti uctili napríklad aj v Berlíne. Foto: TASR/AP

V deň prvého výročia smrti Mahsy Amíníovej, ktorú brutálne zbila mravnostná polícia za zle nasadený hidžáb, lietali nad jej rodným mesto helikoptéry.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Väzenie Evin, do ktorého v Iráne od 70. rokov zatvárajú politických väzňov, sa medzi ľuďmi nazýva Evinská univerzita pre vysoký počet zatvorených študentov a študentiek.

Jej kapacita je v týchto časoch plne vyťažená. Jednou z politických väzenkýň Evinu je aj spisovateľka Narges Mohammadi, ktorá vyhrala PEN Sloboda písať za rok 2023 a bola trikrát nominovaná na Nobelovu cenu.

V Iráne za svoju prácu dostala desať rokov väzenia.

V auguste tohto roku napísala list zverejnený na Instagrame, v ktorom opísala stupňujúce sa násilie na ženách vo väznici s blížiacim sa výročím smrti Mahsy Amíníovej.  Dvadsaťdvaročná Kurdka zomrela na následky brutálnej bitky mravnostnej polície za nesprávne nasadený hidžáb.

„V uplynulých mesiacoch do väzenia prichádzajú ženy s modrinami a poraneniami na tvárach a telách,“ napísala Mohammadi.

Opísala prípad 70-ročnej ženy, ktorú zbili tak, že modriny mala 25 dní, dievčaťa so zlomenou nohou, iné so zraneniami v oblasti rebier a ďalšie so zlomenou lícnou kosťou.

Dozorca jednu z nich udrel do tváre a druhý jej silou stlačil čeľusť z oboch strán tak, že pukla.

Úrady sa takto pripravovali na výročie Amíníovej smrti, aby sa vyhli možným nepokojom vo väzniciach. Sedia tam aj ženy, ktoré nemali dobre nasadený hidžáb.

Pripravovali sa na to týždne

V deň prvého výročia Amíníovej smrti lietali nad jej rodným mesto helikoptéry.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nepokoje v Iráne

Svet

Teraz najčítanejšie