Denník N

Zhodnotili sme, ako chcú politické strany riešiť kľúčové problémy nášho vzdelávania

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Text pripravilo Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická
a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov
výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.

Predvolebná kampaň vrcholí a diskusie s kandidátmi a kandidátkami do parlamentu sú na dennom poriadku. O vzdelávaní toho však veľa nepočuť. A to napriek tomu, že viaceré politické strany sľubujú lepšiu budúcnosť Slovenska, čo však nepôjde bez kvalitného vzdelávania.

Preto sme sa pozreli na to, čo jednotlivé politické strany navrhujú v troch oblastiach, ktoré sú kľúčové pre fungovanie vzdelávania: učiteľské platy, podporný personál v školách a dostupnosť škôlok.

Dôležitých tém je iste viac, ale ich podrobná analýza by si vyžadovala príliš veľký priestor.

Pozreli sme sa na programy strán, ktoré v prieskumoch dlhodobo dosahujú aspoň tri percentá voličských hlasov a zároveň zverejnili predvolebný program. Čo teda voličom a voličkám ponúkajú strany Smer, Progresívne Slovensko, Hlas, Republika, SNS, KDH, SaS, Demokrati a Aliancia?

1. Niektoré strany sľubujú výrazné zvyšovanie učiteľských platov, ale neuvádzajú, kedy k nemu dôjde a koľko bude stáť

Začnime učiteľkami a učiteľmi. Jedným zo zásadných problémov vzdelávacieho systému na Slovensku sú nízke učiteľské platy. To má negatívny vplyv na atraktivitu učiteľského povolania, a tak už dnes je v niektorých regiónoch nedostatok učiteliek a učiteľov.

V roku 2021 učiteľky a učitelia zarábali len 76 percent toho, čo zarobili ľudia s vysokoškolským vzdelaním. Priemer krajín OECD bol 90 percent. V roku 2022 sa situácia zrejme ešte zhoršila. V tomto roku sa síce platy zvýšili až dva razy (o 10 percent od januára a o 12 percent do septembra), ale vzhľadom na vysokú infláciu a rast platov v iných zamestnaniach to stačiť nebude.

Preto sa dá len ťažko pochopiť, že strany Smer a Aliancia učiteľské platy vôbec neriešia. Strana Hlas len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jasle a škôlky

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie