Denník N

Pre pána poslanca Fica (a tých, čo majú podobný pohľad na armádu)

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je veliteľ pozemných síl OS SR

V uplynulých dňoch sme boli všetci svedkami „top“ mediálne pretriasanej udalosti, teda zhoršujúcej sa situácie s migrantmi prekračujúcimi naše hranice.

Cestou autom som si v rádiu vypočul rôzne reakcie týkajúce sa tejto situácie. Jedným z tých, ktorí do tejto mediálnej diskusie prispel, bol aj poslanec Robert Fico. Ak by ostal v rovine kritiky – či už oprávnenej, alebo nie – týkajúcej sa postupov či ne/činnosti orgánov zodpovedných za riešenie takýchto situácií, zrejme by som to neriešil.

Zaujal ma „návrh“ pána poslanca nasadiť na podporu riešenia tejto situácie aj príslušníkov Ozbrojených síl SR. Ani to by zrejme nebol dôvod na reakciu, keďže ozbrojené sily v takýchto a podobných situáciách viac-menej štandardne podporujú policajný zbor. Či to bolo počas pandémie, utečeneckých kríz, vrátane tej spôsobenej vojnou na Ukrajine, alebo kríz spôsobených prírodnými katastrofami či technologickými haváriami, napríklad aj pri požiari v Banskej Štiavnici. Pre nás je to samozrejmosť, sme tu preto, aby sme pomáhali tam, kde je to nevyhnutné a tam, kde o tom rozhodnú oprávnené autority.

I keď naším primárnym poslaním je obrana Slovenskej republiky, jednou z najčastejších aktivít ozbrojených síl sú práve aktivity na podporu domáceho krízového manažmentu. Mimochodom, možno už verejnosť ani nevie, respektíve to nevníma, ale OS SR majú stále niekoľko desiatok vojakov nasadených na podporu Hraničnej a cudzineckej polície na východnej hranici a táto operácia trvá už od marca minulého roka.

Takže čo ma teda vlastne primalo reagovať. Bolo to tvrdenie poslanca Fica (ktoré iba parafrázujem, keďže som si počas riadenia vozidla, samozrejme, nepísal poznámky), že „kým vláda bola schopná nasadiť vojakov proti občanom SR počas covidu, tak na ich ochranu už nie je ochotná vyčleniť vojakov“. A k tomu dodal doslova dehonestujúci „argument“, že „na Lešti sú stovky vojakov, ktorí sa tam hrajú na vojačikov a nemajú čo robiť, tak ich môžeme poslať na stráženie hraníc“.

Áno, možno oprávnené autority mohli túto migračnú krízu riešiť agilnejšie a rozhodnejšie. Koniec-koncov už s tým máme niekoľkonásobné skúsenosti. Tlačovky prezidenta Policajného zboru, kde prezentoval dôvody, prečo to vlastne nejde, či už pre „Ficovo“ potvrdenie, Maďarsko, Európsku úniu, „hračkársky“ plot, chýbajúcich policajtov…, určite občanov dotknutých regiónov nijako neupokojili a ani neuistili o tom, že zodpovedné orgány majú situáciu pod kontrolou. Vyššia prítomnosť policajtov (a vojakov) hneď na úvod krízy by určite pomohla viac ako tie tlačovky. Faktom však je, že o nasadení policajtov a vojakov rozhoduje vláda, a nie prezident policajného zboru, a že ten opakovane o to žiadal.

A ešte na margo „vojačikov“ na Lešti – v Centre výcviku Lešť je v rámci NATO dislokovaná mnohonárodná bojová skupina pod vedením Armády Českej republiky, do ktorej prispievajú aj armády Nemecka, Slovinska a USA. Do tejto skupiny je začlenená aj naša slovenská mínometná čata v počte okolo 25 vojakov a podporný tím. Teda na Lešti majú naše ozbrojené sily iba necelých 30 vojakov, čo by určite nestačilo na podporu policajného zboru. A naši vojaci sa tam rozhodne nehrajú na „vojačikov“.

Účel, poslanie a úlohy mnohonárodnej bojovej skupiny sú veľmi dobre známe a nechce sa mi veriť, že by trojnásobný premiér, trojnásobný predseda Bezpečnostnej rady SR a zároveň dlhoročný poslanec Národnej rady o tom nevedel. Už len preto, že prítomnosť tejto bojovej skupiny na našom území schválil parlament, ktorého je pán Fico poslancom.

Pán poslanec Fico – možno už o niekoľko týždňov sa stanete štvornásobným premiérom a predsedom vlády. A tak ako pri vašich troch vládnych obdobiach budete možno čeliť krízam, ako je táto, či iným, dnes ťažko predvídateľným. Ale s určitosťou tie krízy budú prichádzať a spoločnosť pod (možno) vaším vedením im bude musieť čeliť. A tak ako počas vašich troch doterajších období v kresle premiéra sa budete spoliehať aj na nás, príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Všetkých tých, ktorých ste, možno v návale emócií, možno v zápale predvolebného súboja, alebo možno nedostatku koncentrácie, nazvali „vojakmi, ktorí sa hrajú na vojačikov“! A my, napriek tomu, že si to budeme pamätať, my prídeme a pomôžeme. Aj napriek tomu, že ozbrojené sily nemajú dosť personálu, možno ešte akútnejšie ako policajný zbor, majú značný materiálny a technologický deficit. Ale nechýba nám odhodlanie, nasadenie a hrdosť. Hrdosť na Slovenskú republiku, našu vlasť, na občanov Slovenskej republiky, ktorí nás podporujú a spoliehajú sa na nás, na reprezentáciu Slovenska vo svete prostredníctvom misií a operácií v zahraničí, na naše záväzky v medzinárodných organizáciách a na mnoho ďalších dôvodov na našu hrdosť.

Príslušníci Ozbrojených síl SR, vojaci, vojačky a zamestnanci budú plniť svoje úlohy a napĺňať svoje poslanie. Nie (len) preto, že je to tak v ústave a zákonoch, ale preto, že vieme, že je to naše poslanie. Ozbrojené sily v tejto kríze už nasadili niekoľko sto vojakov na podporu policajného zboru. Nie pre vaše (dehonestujúce) vyjadrenia, ale preto, že o tom rozhodla vláda, a preto, že je to potrebné pre bezpečnosť krajiny a správne pre uistenie našich občanov.

Pán poslanec Fico – v žiadnej vyspelej krajine si politickí reprezentanti nedovolia dehonestovať vlastné ozbrojené sily. Politickí reprezentanti týchto krajín sa skôr pýšia svojimi ozbrojenými silami. Je to jeden z pilierov štátnosti a jeden z pilierov bezpečnosti a podpory obyvateľov krajiny. A ich stav, vybavenie a naplnenosť odzrkadľuje úroveň podpory a pozornosti zo strany politikov, ktorí zodpovedajú za riadenie ozbrojených síl. Mali by ste si to pamätať (a nie len) pre prípad, že sa naozaj stanete štvrtýkrát premiérom. Pomôže to vám, pomôže to nám a pomôže to občanom Slovenskej republiky.

„Disclaimer“ – ak by si niekto myslel, že by som nejako chcel ovplyvňovať voľby, respektíve preferencie kandidátov či politických strán, môžem všetkých uistiť, že to rozhodne nie je mojím cieľom. Reagoval by som rovnako po voľbách, počas volieb alebo uprostred volebného obdobia. A rovnako v prípade, či by s takýmto osočením ozbrojených síl prišiel poslanec Fico alebo ktokoľvek iný. Ozbrojené sily SR si ochranu dobrého mena zaslúžia bez ohľadu na to, či je alebo nie je predvolebné obdobie.

generálmajor Ing. Ivan PACH
veliteľ pozemných síl OS SR

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie