Denník N

Študentské voľby 2023: PS získalo 48 percent, do parlamentu by sa dostali len štyri strany

V minulosti vyhrávali v študentských voľbách Marian Kotleba a Boris Kollár. Progresívne Slovensko potvrdilo víťazstvo spred troch rokov, no teraz je omnoho výraznejšie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keby voľby dopadli tak ako v posledných dňoch na stredných školách, jednoznačným víťazom by bolo Progresívne Slovensko. Získalo by 48,2 percenta hlasov a všetkých ostatných by nechalo výrazne za sebou.

Tretí Smer veľmi tesne predbehla Sloboda a solidarita so ziskom niečo nad 6 percent. Päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti by prekročilo už len KDH.

Do parlamentu by sa nedostali Hlas, Republika, koalícia OĽaNO - Za ľudí - Kresťanská únia a ani Demokrati. Na rozdiel od dospelých si študenti všimli nováčika volieb Pirátsku stranu, no ani tú by nevytiahli do parlamentu, hlas by jej dalo 2,6 percenta z nich – a preskočila by aj Sme rodina a SNS.

Študentské parlamentné voľby sa konali od 18. do 22. septembra v 34 okresoch Slovenska a zúčastnilo sa ich takmer 22-tisíc študentov.

Najviac krúžkov dostali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie