Denník N

Konflikt Poľska a Ukrajiny o obilie môže byť začiatkom niečoho oveľa horšieho 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sídle OSN. Foto - TASR/AP
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sídle OSN. Foto – TASR/AP

Ukrajinský aj poľský analytik sa zhodujú, že spor medzi Varšavou a Kyjivom sa môže skončiť radikálnym obratom. Vysvetľujeme, kde urobili obe krajiny chybu a či to Zelenskyj výrokom o predstieranej solidarite neprehnal.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Zle zvolené slová môžu narobiť väčšie škody než konkrétny skutok. To, čo každý pozná z osobnej skúsenosti, v medzinárodných vzťahoch platí možno aj dvojnásobne.

Príkladom je prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v sídle OSN v New Yorku, ktorý urazil politické špičky v Poľsku. Už aj tak pomerne napäté vzťahy medzi susednými krajinami vyhrotil, keď „európskym priateľom“ vyčítal predĺženie ich embarga na dovoz ukrajinského obilia.

Poľsko, Slovensko a Maďarsko, ktoré embargo predĺžili, obvinil z nepriameho napomáhania Rusku a predstieranej solidarity. „Môže sa zdať, že hrajú svoju vlastnú rolu, ale v skutočnosti pomáhajú pripraviť scénu pre moskovských hercov,“ povedal Zelenskyj.

Reakcia Poľska bola ostrá a okamžitá. Varšava oznámila, že už nebude Ukrajine dodávať zbrane.

Morawiecki sa hnevá, Kyjiv ho nechápe

Poľská diplomacia si zároveň predvolala ukrajinského veľvyslanca vo Varšave, čo je v diplomacii bežný krok, keď sa jedna krajina cíti dotknutá druhou. A premiér Mateusz Morawiecki pohrozil, že Varšava môže rozšíriť zákaz dovozu ukrajinského obilia aj na ďalšiu ukrajinskú poľnohospodársku produkciu.

Rozhodnutie pozastaviť vojenskú pomoc Ukrajine zdôvodnil tým, že Poľsko teraz potrebuje vyzbrojiť modernejšími zbraňami. „Pre Ukrajinu sme toho urobili veľa, a preto očakávam, že sa bude k našim záujmom stavať s pochopením,“ citovali ho svetové agentúry.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí však zatiaľ zjavne nemá záujem ustúpiť. Zareagovalo, že Varšava by sa mala zbaviť emócií a namiesto toho by mala konštruktívne rokovať o prebiehajúcom konflikte.

Slovensko možno embargo zruší

Zelenského slová prišli po tom, čo Ukrajina podala žalobu vo Svetovej obchodnej organizácii, v ktorej napadla embargo troch susedených krajín na svoje obilie. Jednotlivé krajiny vrátane Slovenska obhajovali svoj krok ochranou vlastných poľnohospodárov.

Slovensko sa však medzitým už dohodlo na možnom zrušení embarga. S ukrajinskou stranou sa zhodli na vytvorení systému obchodovania s obilím na základe vydávania a kontrolovania licencií.

„Tento konflikt vnímam veľmi negatívne. Toto by mohol byť začiatok niečoho oveľa horšieho ako sporu o obilie. Aj začiatok konfliktu s Maďarskom bol zdanlivo maličkosťou, ktorá sa neskôr, žiaľ, zmenila na skutočnú konfrontáciu,“ povedal Denníku N ukrajinský analytik Volodymyr Horbač z kyjivského Strediska pre euroatlantickú spoluprácu.

Poľsko sa po ruskej invázii vlani vo februári zaradilo medzi najväčších spojencov Kyjiva. Najprv sa množstvo ukrajinských utečencov presídlilo počas vojny práve do Poľska, veľmi rýchlo nasledovala aj konkrétna vojenská pomoc napadnutému susedovi.

Poľsko doteraz poskytlo Ukrajine vojenskú pomoc za viac ako tri miliardy eur. Okrem iného poslalo vyše

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Poľské voľby

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie