Denník N

Študenti sa pýtajú Sulíka: Život vašich detí bude horší ako vašich rodičov, odpovedá predseda SaS (+ video)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Skoro som sa stal pilotom v Lufthanse, po páde Berlínskeho múru som sa vrátil domov, rozprával študentom o sebe Richard Sulík.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do dôchodku pôjdete neskôr ako vaši rodičia, predpovedal predseda SaS Richard Sulík trojici študentov, ktorí ho spovedali v štúdiu Denníka N. „Obávam sa, že život vašich detí bude v priemere horší ako život vašich rodičov,“ povedal im. Myslí si, že počas horúčav by mali dostať v škole deň voľna.

Potvrdil povesť excelového rozmýšľania: správny výsledok nie jednoduchej slovnej úlohy povedal takmer okamžite z hlavy, ako doznela otázka, výpočet na tabuli na to ani nepotreboval. Na otázku, ako by mali mladí ľudia nadväzovať priateľstvá po covide, zareagoval, že im radiť netreba. „Majú k dispozícii dosť technologických možností,“ povedal predseda SaS.

Keď sa vypli kamery, študentom vysvetľoval, že rozumie číslam, ale nerozumie ľuďom – a priznal aj to, že má nízky emočný kvocient, teda spoločenskú inteligenciu.

Rozhovor vznikol ešte predtým, ako Igor Matovič obvinil Richarda Sulíka, že sa v roku 2020 dohodoval s Jaroslavom Haščákom aj o podpore pre zdravotnú poisťovňu Penty Dôvera.

S predsedom SaS sa rozprávali stredoškoláčky Hana Šedivová (18) a Nina Fabiánová (17) a Viktor Morovič (18), ktorý začína prvý rok štúdia na vysokej škole v Brne. Pýtali sa ho napríklad:

  • ako by ich presvedčil, aby zostali na Slovensku;
  • kedy pôjde do dôchodku generácia Z;
  • či by nahlásil niekoho za fajčenie marihuany
  • a či vie, aký je rozdiel medzi Instagram feed a Instagram stories.

Video: Študenti sa pýtajú politikov: Matovič nás chcel zaskočiť, Sulík počíta najrýchlejšie (autorka: Martina Koník)

Ako ste si predstavovali svoju budúcnosť, keď ste končili strednú školu?

Myslel som si, že vyštudujem fyziku a bude zo mňa vedec, napríklad vo firme Siemens, ktorá už vtedy zamestnávala tisícky ľudí vo výskume. Po dvoch rokoch som zistil, že fyzika je pre mňa príliš ťažká. Lufthansa navyše hľadala pilotov, v roku 1988 som sa prihlásil a vybrali ma. Vtedy brali približne tri percentá uchádzačov, nejako som sa tam dostal. Výcvik sa mal začať v októbri 1990. Vybrali ma 9. novembra 1989, v deň pádu Berlínskeho múru, takže môj život sa opäť zmenil. Kariéra pilota v Nemecku padla, lebo vždy som vedel, že sa chcem vrátiť domov. Po návrate som desať rokov podnikal a to ma veľmi bavilo.

Mali ste v tomto životnom období nejaké vzory?

Bill Gates je najbohatším človekom na svete, odkedy si pamätám. Veľmi mi imponovalo, čo dokázal vybudovať z garážovej firmy. Neskôr to bol Steve Jobs. Z úplnej nuly dokázali niečo vytvoriť. Ale určite som mal aj iné vzory.

V čom dokážete inšpirovať mladých ľudí?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Richard Sulík

SaS

Študenti sa pýtajú politikov

Séria predvolebných rozhovorov trojice študentov s politikmi. Hovorili o tom, kedy pôjdu dnešní mladí ľudia do dôchodku, ako zastaviť klimatickú krízu, ako si nájsť kamarátov a politici rozprávali aj o svojej mladosti. Rozhovory budeme zverejňovať od nedele každý deň.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie