Denník N

Konšpirácie sa stali základom jeho politiky. Ako si Trump úplne podmanil Republikánsku stranu a vedie nad Bidenom

Trump počas mítingu. Foto - TASR/AP
Trump počas mítingu. Foto – TASR/AP

Trumpova metóda je nasledovná: najprv príde s konšpiračnou teóriou, potom o nej neustále klame a sľubuje, že ju podporí dôkazmi. Tie nikdy neukáže verejnosti, ale vo všetkých nasledujúcich vyjadreniach sa tvári, že ich všetci videli.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pri zmienke o republikánoch si mnohí dodnes vybavia nízke dane, dôraz na voľný trh či tvrdý postoj voči autoritárskym režimom. Pri počúvaní súčasných predstaviteľov strany sa však zdá, že konzervatívci namiesto tradičných pilierov svojho programu zdôrazňujú predovšetkým konšpiračné teórie.

Napríklad traja najsilnejší kandidáti v prebiehajúcich primárkach, spomedzi ktorých jeden zabojuje o post prezidenta, sa zhodujú na lži o zmanipulovaných voľbách. Oni a spolu s nimi veľká časť republikánov v kongrese hovoria, že Joe Biden ich vyhral len vďaka podvodom.

Pravdivosť tohto tvrdenia pritom nepreukázali žiadnymi dôkazmi a opakovane ho vyvrátili rozsudky súdov z celých Spojených štátov.

Ako píše časopis New Yorker, zo strany so 160-ročnou históriou sa za pár rokov stal osobný projekt Donalda Trumpa. V USA však prebieha intenzívna debata, či je bývalý prezident skutočným problémom, alebo „len“ jeho symptómom.

Predzvesťou bola konšpirácia o Obamovi

Keď sa Trump pred ôsmimi rokmi prvýkrát uchádzal o post prezidenta, označoval sa za kandidáta s najväčšími kariérnymi úspechmi v histórii Spojených štátov. Následne o sebe hovoril ako o najvplyvnejšom prezidentovi v amerických dejinách od čias Abrahama Lincolna.

Napriek silným vyjadreniam republikánom v poslednom období nepriniesol veľa volebných úspechov. V roku 2018 strana pod jeho vedením prišla o kontrolu v oboch komorách kongresu. O dva roky neskôr ho v prezidentských voľbách porazil Biden a demokrati si udržali väčšinu v snemovni reprezentantov aj v senáte.

A vlani na jeseň vo voľbách v polovici funkčného obdobia prezidenta republikáni tiež výrazne zaostali za očakávaniami.

Mnohí sú presvedčení, že nielen americkej demokracii, ale aj volebným výsledkom konzervatívcov škodí Trumpova extrémistická rétorika aj konšpiračné teórie o voľbách. Napriek tomu sa voči exprezidentovi až na malé výnimky nevyhraňuje skoro žiadny vplyvný republikán.

A podľa posledného prieskumu denníka Washington Post a ABC momentálne vedie Trump nad Bidenom o takmer desať percentuálnych bodov. Iné prieskumy taký vysoký náskok neukazujú.

Ak chceme pochopiť, čo sa stalo s Republikánskou stranou, podľa experta sa musíme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie